Greenpeace'den parlamento işgali

Çevreci Greenpeace örgücü, İngiliz Parlamentosu'nu basıp işgal etti

12 Ekim 2009, Pazartesi 09:04
A A

İngiltere'de küresel ısınmanın yol açtığı iklim değişikliği için hükümetin derhal önlem almasını isteyen bir grup çevreci, İngiliz polisinin şaşkın bakışları arasında Westminister'deki parlamento binasını işgal ederek pankart astılar.

Akşam saatlerinde Westminister'deki parlamento binası önünde toplanan Greenpeace üyesi 40 kişilik grup, hükümetin iklim değişikliği konusundaki politikalarını protesto etmek için parlamento binasını işgal etti.

Parlamento binasının duvarına merdiven dayayan eylemciler, büyük bir hızla binanın çatısına tırmanarak ellerindeki 'Polikanı değiştir, iklimi kurtar' yazılı pankartları binanın çatısına ve duvarlarına astılar.

PARLAMENTONUN AÇILIŞINI BEKLEYECEKLER

Polisin şaşkın bakışları arasında kendilerini binanın çatısına ve korkuluklarına zincirleyen eylemcilerin. işgali 24 saat boyunca sürdürecekleri ve parlamentonun yarınki açılışına katılacak olan milletvekillerine 12 maddelik bir manifestoyu imzalamarı yönünde baskı yapmayı planladıkları belirtiliyor.

Hükümetin iklim değişikliği konusunda derhal somut adımlar atmasını isteyen aylemciler, "İklim değişikliğine karşı ciddi önlemler almak için zaman giderek daralıyor. Biz de burada parlamento binasını işgal ederek durumun ne kadar ciddi olduğunu anlatmaya çalışıyoruz." açıklamasında bulundular.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;