Greenpeace'e iade-i ziyaret

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Greenpeace Türkiye ofisini ziyanet eden ilk bakan oldu

01 Aralık 2009, Salı 18:00
A A

Greenpeace Türkiye Ofisi’ni ilk ziyaret eden Bakan olan Taner Yıldız, "iade-i ziyaret" diye tanımladığı toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakanlık olarak sivil toplum örgütlerinin isteklerini samimi bir şekilde dikkate aldıklarını belirten Yıldız, Greenpeace’in iyi niyetle Türkiye ve dünyadaki iklim değişikliklerine karşı geldiğini, bu görüşlerin bir kısmına katıldıklarını bir kısmına ise katılamadıklarını dile getirdi.

Yıldız, Greenpeace’in hazırladığı "Türkiye Enerji Devrimi" kitapçığının her noktasını kurdukları bir ekip ile incelediklerini ve raporda güncellenmesi gereken birtakım veriler olduğunu belirterek, kuracakları bir heyet ile beraber bu bilgileri paylaşacaklarını söyledi.

NÜKLEER İLE YAŞAMAYA HAZIR MISINIZ?


Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Uygar Özesmi’nin Bakan Yıldız’a verdiği tişörtte yazan "Nükleer ile Yaşamaya Hazır mısınız?" sloganına dikkati çeken Yıldız, "(Nükleer ile yaşamaya hazır mısınız?) konusunda ise biz hazırız" dedi.

Yıldız, "İlk defa Greenpeace’i ziyaret etmeye nasıl karar verdiniz?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Ben şeffaflığın gücüne inanan birisiyim. AK Parti Hükümetinin şimdiye kadar yürüttüğü politikalar son derece net açık, şeffaf ve verdiği mesajı topluma yararlı olarak gören bir yapıdadır. Fayda analizleri yapıldığında vatandaşımızın bunu kendinde hissetmesi lazım. Greenpeace’in biz katkıda bulunacağı herhangi bir bilgiye açığız.

'GÜNDE 2 SAAT ELEKTRİK KESECEĞİZ DİYEMEM'


Biz yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının öncelikle tercih edilmesinin lazım geldiğini politikalarımızın başına koyduk ve dedik ki, öncelikle yerli kaynaklarımızın değerlendirilmesi lazım. Bu tip teşhis kısmında mutabıkız, ancak tedavi kısmında bizim omuzlarımızda hissettiğimiz faklı sorumluluklar var.

Ben şunu söyleme lüksüne sahip değilim; (Biz yerli kaynaklarımızı harekete geçirelim, ancak günde 2 saat elektrik kesmek zorunda kalacağız. Çünkü büyüme hızının altında).

Ben bu cümleyi kullanamam. Ben hem yenilenebilir kaynakları harekete geçirmek zorundayım, ama aynı zamanda da arz güvenliğiyle alakalı tüm tedbirleri almak zorundayım. Bu sorumluluk bize yüklenmiş.

Nükleer enerji santralleri şu anda en az karbondioksit salınımı yapan ve sera gazları itibariyle en az salınım yapan güç santrallerinden birisi. İkna edemediğiniz takdirde ikna olmalısınız diye düşünüyorum."

Greenpeace üyelerinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önünde nükleer karşıtı eylemlerinde, bakanlık görevlileri eylemcilere çay ikram etmiş, Bakan Taner Yıldız da, bayram sonrası Greenpeace'i ziyaret edeceğini açıklamıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;