Greste 400. günde özgürlüğüne kavuştu

mısır'da 400 gündür haksız suçlamalarla hapiste tutulan Al Jazeera'nin Avustralyalı gazetecisi Peter Greste serbest bırakılıp sınırdışı edildiKatar merkezli El Cezire'nin Avustralyalı muhabiri Peter Greste'yi serbest bıraktı

01 Şubat 2015, Pazar 16:51
A A

Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Avustralyalı gazeteci Peter Greste'in affedilmesi yönünde karar verdi. Serbest bırakılan gazeteci hakkında sınırdışı edilme kararı verildi.  Serbest bırakılmasının ardından Greste ülkeyi terk etti.

Diğer iki gazeteci Baher Muhammed ve Muhammed Fehmi hakkında ise herhangi bir karar alınmadı. 

Gazetecinin serbest bırakılmasının ardından açıklama yapan Al Jazeera karardan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek diğer iki çalışanının da serbest bırakılması çağrısı yaptı. 

Mısır'da Temyiz Mahkemesi, 1 Ocak'taki duruşmada bir yıldan uzun süredir hapiste tutulan üç Al Jazeera çalışanının yeniden yargılanmasına karar vermişti. Temyiz Mahkemesi dosyayı yeniden Ceza Mahkemesi'ne sevk etti.

Ancak buna rağmen mahkeme üç gazetecinin tutukluluklarının devamına hükmetmişti.

SİSİ'NİN AF YETKİSİ VARDI

Mahkeme kararı dışında Mısır'da darbeden sonra iktidara gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi de af yetkisini kullanma yetkisi vardı. Ancak Sisi en son yargı sürecine müdahale etmeyeceğini söylemişti.

Avustralya'da ABC Televizyonu'na konuşan Peter Greste'in ailesi, Greste'in serbest bırakılmasından umutlu olduklarını söylemişti.

Hapiste olduğu sırada bir çocuğu dünyaya gelen Baher Muhammed'in karısı Jehan Raşid ise "Tüm ümitlerim onun suçsuz olduğunun ilan edilmesi yönünde. Bu tam bir saçmalık. Mahkemede hiçbir kanıt gösterilmedi. Onu ne ile suçladıklarının ve nasıl ceza verdiklerini merak ediyorum. Herhangi birine karşı bir tek delil parçası bile yoktu" ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin hapse atılmasının birinci yıldönümü olan 29 Aralık'ta Al Jazeera, haksız suçlamalarla hapiste tutulan ve 'itibar katline' maruz bırakılan gazetecilerin derhal serbest bırakılması çağrısını yinelemişti.

GAZETECİLERE AĞIR CEZALAR

Al Jazeera muhabirleri Peter Greste ve Muhammed Fehmi 'yalan haber yaymak' ve darbe yönetimi tarafından 'terör örgütü' ilan edilen Müslüman Kardeşler'e yardım etmek suçlamasıyla yedi yıl hapse mahkum edilmişti.

Baher Muhammed aynı cezanın yanı sıra, 'silah bulundurduğu' iddiasıyla üç yıl daha ceza alınca cezası 10 yıla çıktı.

Gazeteciler 29 Aralık 2013'te gözaltına alınmış ve Haziran ayında söz konusu ağır hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Al Jazeera, haksız suçlamalarla hapiste tutulan ve 'itibar katline' maruz bırakılan gazetecilerin derhal serbest bırakılması çağrısını yineliyor.

Mısır mahkemesi hapis cezası verdiği üç Al Jazeera çalışanının temyiz başvurularını 1 Ocak’ta değerlendirme kararı almıştı.

Darbe rejiminin lideri Abdulfettah Sisi, bu gazetecilerin tutuklanması ve hapis cezası verilmesinin, ülkesinin imajını zedelediğini kabul etmiş ve onların temyiz duruşması sonrasında serbest bırakılabileceğini açıklamıştı. Sisi, bu gazetecilerin tutuklanmaları yerine sınır dışı edilmeleri gerektiğini de söylemişti.

Ülkede haksız suçlamalarla dokuz ay boyunca hapiste tutulan ve açlık grevi nedeniyle sağlığı bozulan Al Jazeera çalışanı Abdullah Şami kısa bir süre önce özgürlüğüne kavuşmuştu.

Mısır’da 3 Temmuz darbesinin ardından binlerce darbe karşıtının yanı sıra çok sayıda gazeteci de gözaltına alındı.

Mısır mahkemeleri aralarında İhvan üyelerinin de bulunduğu yüzlerce kişiyi idama mahkûm ederken çok sayıda kişi de ağır hapis cezalarına çarptırıldı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;