Grev önce ekspres seferleri vurdu

2.5 milyon memurun katıldığı uyarı grevi en çok tren yolcularını etkiledi. Dün akşam yola çıkan yolcular, gece yarısı eylem başlayınca istasyonlarda saatlerce beklemek zorunda kaldı

Grev önce ekspres seferleri vurdu

Türkiye Kamu-Sen ile Kamu Emekçileri Sendikası Konferedarasyonu (KESK) üyesi memurların bir günlük iş bırakma eyleminde, hayat durdu. En fazla ulaşımın etkilendiği memurların 'uyarı grevi'nde makinistler iş bırakınca trenler çalışmadı, binlerce yolcu perişan oldu, yer yer olaylar çıktı.
 
KAMU-Sen ve KESK’in çağrısıyla memurların bir günlük işi bırakma eylemi nedeniyle, Sakarya’nın Arifiye İlçesi’ndeki garda gece yarısından itibaren gerçekleştirilen eylem yolculara sıkıntılı anlar yaşattı. Demiryolu çalışanları sabah saatlerine kadar, yolcu dolu 5 trenin hareketine izin vermedi. Trenlerden 4’ü saatlerce bekletildikten sonra aralıklarla hareket ederken, 1 tren ise hala bekliyor.

YOLCULAR DA EYLEM YAPTI!

Eskişehir'de Kamu-Sen ve KESK üyesi yaklaşık 50 memur geceyarısı Eskişehir Garı'na gelerek grev pankartı astı. Memurlar daha sonra basın açıklaması yapıp 'Sadaka değil, toplu sözleşme' diye slogan attı.

Saat 01.30 sıralarında Eskişehir Gar'ın Ankara'dan İstanbul Haydarpaşa'ya giden 'Anadolu Ekspresi' geldi. İki makinist trenden inip uzaklaşırken, burada görevi devralacak makinistler eyleme katıldıkları için tren hareket etmedi. Bu sırada eylemci memurlar slogan attı. 'Anadolu Ekspresi'nden inen bazı yolcular da memurlara alkışlarla destek verdi. Trenin hareket etmeyeceğini öğrenen yolcular, bu kez memurları ıslıklarla protesto etti.

Yolcular 'Susma sustukça sıra sana gelecek', 'Eylemse eylemin kralını yaparız', 'Seyahat hakkımız engellenemez' ve 'Emniyet makinisti bize getir' diye sloganlar attı, ardından da toplu olarak Gar Müdürlüğü'ne doğru yürümeye başladı. Bunun üzerine garda güvenlik önlemi alan çevik kuvvet polisleri yolcuların önünü kesti. Yolcular arasından 3 kişi, temsilci olarak Gar Müdürü ile görüştürüldü.
 
'MESAİN NEYSE VERELİM BİZİ GÖTÜR'
 
Kısa süre sonra gara, Ankara'dan Haydarpaşa'ya giden yataklı tren Ankara Ekspresi geldi. Bir süredir garda bekleyen Anadolu Ekspresi'nin yolcuları, 'Ankara Ekspresi'nden inip gardan çıkmak isteyen 2 makinistin arkasından koştu. Yolcular makinistlerden birini yakaladı, diğer makinist kaçtı. Yolculardan bazıları makiniste, "Bizi İstanbul'a götür, fazla mesain ne kadarsa onun parasını verelim" dedi. Yolcuların araya alıp gitmesine izin vermediği makinistin imdadına polisler yetişti. Yolcular, kolundan tuttuğu makinisi bırakmadı. Polislerin ikna etmesi üzerine yolcular, makinistin koluna girip görüşme yapmak üzere Gar Müdürü'nün odasına girdi. Yapılan görüşmede ise yolcuların isteği gerçekleşmedi, makinist evine gitti. Eskişehir Garı'na Ankara'dan saat 02.30 sıralarında gelen Fatih Ekspresi'nin 2 makinisti ise çevik kuvvet polislerinin arasından gardan dışarı çıkartıldı.

Memurlar, saat 03.00 sıralarında Ankara'dan gelip İzmir'e giden 9 Eylül Ekspresi'nin makinistleriyle konuşup treni bekletmesini istedi. Ancak makinistler bunu kabul etmedi. Bunun üzerine, tren, yolcularını alarak hareket etti. Memurlar da eyleme destek vermeyen tren görevlilerini alkışlarla protesto etti. 
 
HIZLI TRENDE EYLEM YOK

Eskişehir Garı'nda eylem nedeniyle, Anadolu, Fatih ve Ankara ekspresleri ile kent merkezindeki Enveriye Tren İstasyonu'nda karşılıklı sefer yapan iki Meram Ekspresi yaklaşık 2 bin yolcu uzun süre bekletildi.

Eskişehir Garı'nda eylem nedeniyle bırakılan trenlerdeki yolcuların bir bölümü otobüslerle, bir kısmı da makinist temin edilen trenlerle gidecekleri yere gönderildi. Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinde bir aksama olmadı.

Gar Müdürlüğü yetkilileri, Ankara'dan Haydarpaşa yönüne giden 'Anadolu', 'Fatih' ve 'Ankara Ekspresleri'nin Eskişehir Garı'nda, karşılıklı olarak sefer yapan iki 'Meram Ekspresi' de kent merkezindeki Enveriye Tren İstasyonu'nda makinistleri tarafından bırakıldı. Sabaha karşı Meram Ekspresleri temin edilen makinistlerle yollarına devam etti. Eskişehir Garı'nda halen bekleyen Anadolu, Fatih ve Ankara ekspreslerindeki yolcularının ise otobüslerle İstanbul'a gönderildiğini belirtti.

Eskişehir-Ankara arasında karşılıklı olarak yolcu taşıyan Yüksek Hızlı Tren seferlerinin saat 07.00'den itibaren başladığı, bu trendeki makinist ve personelin gün boyunca eyleme katılmayacakları açıklandı.

SAKARYA'DA İMDAT KOLUNU ÇEKTİLER

SAKARYA'DA İMDAT KOLUNU ÇEKTİLER

TCDD'de görevlilerin eylemi 4 trenin durdurulduğu Sakarya'nın Arifiye İstasyonu'nda etkili oldu.

Arifiye Garı’na saat 00.15’de önce içinde 260 yolcusu bulunan ve İstanbul’dan gelen Anadolu Ekspresi girdi. Buradaki yolcularını alan trene Türk Ulaşım-Sen Sakarya Şube Başkanı Cihat Koray’la birlikte Gara gelen yaklaşık 30 sendikacı hareket izni vermedi. Sendikacılar, makinisti hareket etmemesi ve uyarı eylemine uyması konusunda ikna etmeye çalışırken, bu sırada istasyona gelen TCDD Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Kocaman’la aralarında tartışma çıktı. Yolcular da sendikacılara tepki gösterirken, gara güvenlik güçleri sevkedildi.
Bu tartışmalar sürerken bu kez saat 00.45’de içinde 28 yataklı vagon yolcusu bulunan Ankara Ekspresi geldi. Bu trene de hareket izni verilmedi.

Bunu saat 01.00’de içinde 315 yolcu bulunan Fatih Ekspresi, saat 01.45’de içinde 350 yolcu bulunan Güneydoğu Ekspresi, saat 02.15’de de 260 yolcusu bulunan Mavi Tren izledi.

Fatih Ekspresi'nin de aralarında bulunduğu 3 tren istasyonda, bir tren de istasyona 1 kilometre uzaklıkta bekletilirken 'Güney Ekspresi'nin yolcuları, istasyona gelerek sendikacılara tepki gösterdi. Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız aleyhine 'Bircan istifa' diye slogan atan yolcular ile sendikacılar arasında tartışma çıktı.

İstasyonda bekleyen diğer trenlerde bulunan yolcular da 'Güney Ekspresi' yolcularına destek verdi. Yaklaşık 400 polis, yolcular ile sendikacılar arasında olayların daha fazla büyümemesi için büyük çaba harcadı. Sendikacılar bu trenlerin de uzun süre hareketini engelledi.

SENDİKACILAR GEÇİT VERMEDİ

Ankara Ekspresi saat 01.05'de hareket etmek istedi. Ancak trende bulunan sendikacıların imdat kolunu çekmesi üzerine tren ancak 40 metre gidebildi.
Trene binen polisler, sendikacıları çıkartmaya çalıştı ve 5 dakika sonra tren tekrar hareket etti. Yine imdat kolunun çekilmesiyle tren bu kez de 30 metre gittikten sonra durdu. Yolcuların tepki gösterdiği olaylar sırasında polis ve sendikacılar arasında itişmeler yaşandı. İlerleyen saatlerde Sakarya Valisi Hüseyin Atak da Arifiye Garı’na gelerek sendikacılarla görüştü.

TRENLER GECİKMEYLE GİTTİ

Yolcuların da karıştığı tartışmalar sonunda, saat 00.15’de gelen Anadolu Ekspresi 06.40’da, saat 01.00’de gelen Fatih Ekspresi 04.20’de, saat 01.45’de gelen Güneydoğu Ekspresi 07.15’de hereket edebildi.
Saat 09.40’da da Mavi tren Ankara’ya doğru yola çıktı. Saat 00.45’de gelen Ankara Ekspresi 28 yolcusuyla halen Arifiye Garı’nda bekletilince yolcular saat 11.30'da otobüsle gönderildi.

BALIKESİR GARI'NDA 5 GÖZALTI

 

BALIKESİR GARI'NDA 5 GÖZALTI

Balıkesir Gar'ında 'Mavi Tren'in hareketini ını engellemek için rayların üzerine inen 5 sendikacı gözaltına alındı. Kısa süre sonra bırakılan sendikacıların kimlik tespiti yapılırken, gecikmeli de olsa 'Mavi Tren' Ankara'ya hareket etti.

Gara rötarlı olarak saat 02.00'de gelen 9 Eylül Ekspresi, bir kez daha polisle sendikacıları karşı karşıya getirdi. Polis çevik kuvvetle barikat kurup, eylemcilerin trenin önüne geçmesini engellemeye çalıştı. KESK ve Kamu-Sen üyeleri polis barikatını aşmaya çalıştı. Bir süre devam eden gerginlik ardından eylemciler tren garını alkışlarla terk etti.
 
ADANA'DA DEMİRYOLLARINDA ULAŞIM DURDU
 
Kamu-Sen ve KESK''in çağrısıyla 5 konfederasyona bağlı çalışan yaklaşık 2.5 milyon memurun yapacağı 1 günlük 'uyarı grevi' Adana tren garında da başladı. Türk Ulaşım-Sen ve BTS Adana Şubesi üyesi yaklaşık 100 kişi, Adana Garı TCDD Servis Depo Müdürlüğü önünde toplanıp iş bıraktı. Çeşitli sendika ve sivil toplum örgütü üyelerinin de destek verdiği eylemde, memurlar, 'Susma, sustukça, sıra sana gelecek', 'Hükümet, uyuma, memuruna sahip çık', 'Yaşasın örgütlü mücadelemiz', 'Türkiye sevdamız, ekmek için kavgamız' şeklinde sloganlar attı. Tren rayları üzerinde toplanan grup adına konuşan Türk Ulaşım Sen Adana Şube Başkanı Muhittin Topal, Adana hattında çalışan yaklaşık 80 tren seferinin iptal edildiğini bildirdi.

GREVE SİS DESTEĞİ: 45 SEFER İPTAL

DHA - AA

3