Guatemala'daki şiddetli deprem

Orta Amerika ülkesi Guatemala'da meydana gelen şiddetli depremde ilk belirlemelere göre 10 kişi öldü

07 Kasım 2012, Çarşamba 21:25
A A

Guatemala kurtarma ekipleri, 7,5 büyüklüğündeki depremde 10 kişinin öldüğünü bildirdi.

ABD Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, depremin merkez üssünün 160 ila 320 kilometre çapında bir tsunaminin meydana gelmesi olasılığı bulunduğunu bildirdi. Daha geniş bir bölgeyi kapsayan tsunami uyarısı ise yapılmadı.

Depremin merkez üssüne yaklaşık 120 kilometre uzaklıktaki San Marcos’da bir muhabir, yerel radyo Emisoras Unidas’a yaptığı açıklamada, bölgedeki evlerin yıkıldığını söyledi. Bir itfaiye biriminin Twitter hesabından da depremde bir okulun yıkıldığı, yaralanan 8 kişinin hastaneye kaldırıldığı haberi verildi.

Guatemala Devlet Başkanı Otto Perez Molina, bir radyoda yayınlanan açıklamasında, ülkenin, "En yüksek seviyede felaket" alarmına geçtiğini belirterek, halktan tedbiren yüksek binaları boşaltmalarını istedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Emisoras Unidas da ülkenin batısında deprem nedeniyle oluşan toprak kaymalarının, bazı otoyolları kapattığını kaydetti.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, Guatemala’da meydana gelen ve merkez üssü sahil kenti Champerico’nun 50 kilometre açığı olan depremin büyüklüğünü 7,5 olarak açıklamıştı. Deprem, Meksika’nın başkenti Meksiko’da ve El Salvador’da da hissedilmişti.

El Salvador’da yetkililerin, sahil bölgesinde yaşayanları önlem olarak tahliye ettiği belirtildi

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;