'Gül, Damat Ferit gibi'

Baykal, Cumhurbaşkanı Gül'ün Kürt sorunu için "Biz çözemezsek başkaları çözer" demesine öfkelendi

07 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

İLK KONUŞMA ÇOK SERT
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM’nin yeni yasama yılı açış konuşmasında Kürt açılımı olarak bilinen demokratik açılıma her kesimden destek istemiş ve “Sorunlarımızı biz çözemezsek başkaları çözer” demişti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yeni yasama yılına başlayan Meclis’te dün partisinin ilk grup toplantısında konuştu. Baykal’ın hedefinde Cumhurbaşkanı Gül vardı. Baykal, konuşmasında Gül’ü Osmanlı’nın ‘vatana ihanetle suçlanan’ son sadrazamı (başbakanı) Damat Ferit Paşa ile kıyasladı.

‘NEREDE GÖRÜLMÜŞ’
“Bir ülkenin gelip de bir başka ülkenin sorununu çözdüğü nerede görülmüş?” diye soran Baykal şöyle devam etti: 1. Dünya Savaşı’nın sonunda büyük sıkıntılarla karşı karşıyaydık. Dünyanın en güçlü devletlerine karşı, ‘canım suyuna gidin, öyle sorunlarımız çözülür’ diye düşünenler vardı.

Ama hiçbirisi, Damat Ferit dahil ‘dışarıdan gelen talimatı uygulamak lazım, yapmazsak başımız derde girer’ diye açıkça söylemeye cesaret edemedi. Kafandaki sorun tarifi ne?

‘İLK LOKMAYI GÖREMEDİK’
2010’da erken seçim olabileceğini kaydeden Baykal, “Bu yasama yılı, bu dönemin belki de son çalışma yılı olarak gözüküyor. AKP’nin 2002’de başladığı yolculuğun sonunun gözüktüğü, finalin ortaya çıktığı bir noktadayız. Tarihi dönüşüm aşamasındayız” dedi.

Baykal, “Bu açılım işi artık çığrından çıkmış. Başbakan millete hazmettirmeye niyetlendiği şeyi kendisi hazmetmiş. Ama hâlâ hazmettirici ilk lokmayı görmedik. Neyle alıştıracaksın bizi, ne söyleyeceksin?” diye konuştu.

‘HUNHARCA BİR CEZA’
Baykal, Doğan Holding şirketlerine kesilen 3.75 milyar TL’lik vergi cezasını ‘hunharca uygulanan bir ceza’ olarak nitelendirirken, Başbakan Erdoğan’ın, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan için yaptığı “Amerikalı gangster Al Capone” benzetmesini sert ifadelerle eleştirdi.

Baykal “Al Capone tek kuruş vergi vermiyor, devleti tehdit ediyor. Aydın Doğan Türkiye’nin vergi rekortmeni. Gelmiş geçmiş bütün bakanlar teşekkür etmiş, takdir etmiş. İnsaf...” diye ekledi.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;