Gül: Hindistan halkının isyan duygusu gelişmemiş

Hindistan'daki çarpık ekonomik duruma rağmen sosyal patlama olmamasına dikkat çeten Gül, “Halkın isyan duygusu gelişmemiş” dedi

12 Şubat 2010, Cuma 05:00
A A

‘İNANILMAZ SÜKUNET VAR’

Hindistan ziyaretini sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dün konakladığı Tac Mahal Otel’de, Türk gazetecilerle sohbet toplantısı yaptı. Gül, izlediği güzergahlarda trafiğin kesilmesi karşısında Hindistanlıların tavrını “İnsanlarda inanılmaz sükunet var” sözleriyle tanımladı.

Hindistan’ın kurucusu Mahatma Gandhi’nin de bu anlayışa uygun bir mücadeleye önderlik ettiğini dile getiren Gül, “Şiddet uygulamadan bir devlet kurmak müthiş bir şey” dedi.

‘SORUNUMUZU BİZ ÇÖZERİZ’

Cumhurbaşkanı Gül, “Hindistan’ın çarpık sosyo-ekonomik yapısına rağmen burada nasıl sosyal patlama olmuyor?” sorusu üzerine de bu ülkedeki din anlayışının ‘kanaatkarlık’ üzerine kurulduğuna işaret etti.

Gül, “Buradaki insanların isyan etme duyguları gelişmemiş” dedi. Gül, “Demokratik açılım süreci tıkandı” eleştirilerine de “Her alanda sorunlarımızı kendi aramızda konuşarak çözmeliyiz. Demokratik standartların genişletilmesi çok önemli. Terörle bir yere varılmaz” dedi.

SEZER BENZETMESİ GÜL'Ü ÇOK ÜZMÜŞ

Cumhurbaşkanı Gül, “Bu Meclis yeni bir anayasa yapma fırsatını kaçırdı” deyince hükümete yakın gazete ve TV kanalları tarafından eleştirilmişti. Gül, kendisinden önce görev yapan 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e benzetilmişti.

Gül dünkü basın toplantısında bu yorumlara kızıp, “Kendimi hiç bir mevkidaşımla kıyaslamam. Hiç kimseyle kıyaslamam. Kıyaslanmasını da istemem. Eğer kıyaslayan varsa, arkasında başka niyet ararım. Makam, mevki için ilkelerimden taviz vermem” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;