Gül konuştu, muhalefet vurdu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Meclis'te yaptığı "açılım" konuşması CHP ve MHP'nin tepkisine neden oldu

01 Ekim 2009, Perşembe 18:00
A A

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Meclis'te yaptığı "açılım" konuşması CHP ve MHP'nin tepkisine neden oldu. MHP lideri Devlet Bahçeli, "Farklılıklar ülkesinden gelen konuk cumhurbaşkanı gibi konuştu" sözleriyle eleştirdi. CHP lideri Deniz Baykal ise, "Yüreğim karardı" dedi. Gül'ün Meclis'e girişi sırasında da CHP ayağa kalkmadı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "(Eğer bu konuları çözemezsek, gelirler bizim adımıza çözerler) anlamına gelen, bir cumhurbaşkanının ağzına yakışmayan, kabul edilemez, düşünülemez, bir yaklaşımı Gül'ün ağzından dinlerken yüreğim karardı" dedi.

EZİCİ ÇOĞUNLUĞU DIŞLIYOR
Baykal, Gül'ün konuşmasının bazı bölümlerinin, Türkiye'de çok tartışılan, büyük gerginliklere yol açan, toplumu çok ciddi şekilde tedirgin eden bir politikayı, hükümet adına savunma, sahiplenme anlayışı içinde hazırlandığını ileri sürdü. 

Türkiye'de, bu bölümleri dinleyen milyonlarca kişinin, kendisini Cumhurbaşkanı'nın konuşmasının dışında hissettiğini öne süren Baykal, " konuşmasının temeli, insanların ezici çoğunluğunu dışlayan, yaklaşımlarını, kaygılarını hiçbir şekilde paylaşmayan, geçersiz, anlam taşımayan, Türkiye'nin dinamiklerinden, ihtiyaçlarından ortaya çıkmamış, Türkiye'ye dayatılan bir yaklaşımın savunması söz konusu" diye konuştu.

'GELİRLER, ADIMIZA ÇÖZERLER'

Baykal, "Eğer bu konuları çözemezsek, gelirler bizim adımıza çözerler" anlamına gelen, bir cumhurbaşkanının ağzına yakışmayan, kabul edilemez, düşünülemez, bir yaklaşımı, Gül'ün ağzından dinlerken yüreğinin karardığını belirtti. Baykal, Türkiye'nin kendi sorunlarını, kendi iradesiyle çözerek bugüne geldiğini dile getirerek, "Bu ne anlayış, ne düşünce?" diye sordu.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, TBMM Genel Kuruluna gelişinde ayağa kalkmamalarını, pek çok kişinin yadırgadığını ifade eden Baykal, Gül'ün konuşmasının bitmesinden sonra, ayağa kalkmamalarının ne kadar doğru olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını öne sürdü.

Baykal, Gül'ün, içeriye yönelik hiçbir değerlendirme yapmadığını ifade etti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Sayın Cumhurbaşkanının konuşmasını çok dikkatlice takip ettim. Sayın Cumhurbaşkanı, farklılıklar ülkesinden gelen konuk cumhurbaşkanı gibi konuştu. Metnin hiçbir yerinde Türk kavramına yer vermemesi ayrıca bizi çok üzdü" dedi.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, konuşmanın önemli olduğunu belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı bugün yaptığı konuşmalarını Anayasal güvenceye bağladığı takdirde sorun aşılmış olur" dedi.

Türk, "Önemli bir konuşmaydı. Farklılıkları zenginlik sayan, farklı kültürlerin kendini yaşatmasını demokrasi gereği olduğu yönündeki söylemleri, önemliydi, önemli tespitlerdi. Demokratik Türkiye'nin, demokratik Cumhuriyetin beklentisi budur. Halkın beklentisi budur" diye konuştu.

Gül'ün, "Kültürel kimlikten" bahsettiğini söyleyen gazeteciye Türk, "Bunlar önemli şeyler. Ama bunların hukuka, Anayasaya, diğer şeylere bağlanması gerekir" karşılığını verdi.

Türk, kuvvet komutanlarının uzun bir aradan sonra izleyici olarak Genel Kurul salonuna geldiklerini belirten gazeteciye de "Onu Sayın Meclis Başkanına sorun" dedi.

TBMM'de 23. Dönem 4. Yasama Yılı başladı. Açılışa Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları da katıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bir açış konuşması yaparak, "Büyük milletler, devlet ve kültürel farklılıklar ilişkisini tarihin çeşitli dönemlerinde tazeleyerek ve güncelleyerek yollarına devam eder" dedi.

TÖRENDEN İZLENİMLER

TBMM, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün açış konuşmasıyla 23. Dönem 4. Yasama Yılına başladı. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, yaklaşık 15 dakika süren konuşmasının ardından, açış konuşmasını yapmak üzere Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü, Genel Kurula takdim etti.

Gül'ün Genel Kurul'a girişini, CHP dışında diğer milletvekilleri ayakta alkışlayarak karşıladı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHP'li milletvekilleri, İstiklal Marşı'nın okunmaya başlanmasıyla ayağa kalktı.

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının ilk bölümünde, yanında kendisine ayakta eşlik eden TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil'e dönerek, isterse oturabileceğini söyledi, ancak Pakdil ayakta durmayı tercih etti.

Milletvekilleri, Gül'ün konuşmasını konuşma kitapçığından takip etti. Gül, 28 sayfalık konuşma metnini 47 dakikada tamamladı.

TBMM'de, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile kuvvet komutanları, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Ankara Valisi Kemal Önal, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Türk Parlamenter Birliği Genel Başkanı Hasan Korkmazcan, eski TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, yeni yasama yılının açılışında yer alan isimler arasında yer aldı.

Cumhurbaşkanının konuşmasını tamamlamasının ardından Gül'ü, AK Parti ve DTP'li milletvekilleri ayakta alkışladı. Gül'ün konuşmasının bitiminde MHP'liler yalnızca ayağa kalkarken, CHP'liler oturmayı sürdürdü.

Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Cumhurbaşkanının konuşması sırasında sık sık laf attı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, gazetecilerin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuşmasına ilişkin değerlendirmesini sormaları üzerine, " Yeni yasama yılına girerken bir tartışmaya girmek istemiyorum" dedi.

Baykal, askerlerin, TBMM Genel Kurulunda Cumhurbaşkanının açış konuşmasını dinlemek üzere Meclise gelmelerini de "Askerlerin Meclise gelmesi çok doğal" şeklinde değerlendirdi.

Ayrıca açılışta, yabancı misyon temsilcileri ve çok sayıda izleyici hazır bulundu.

Öte yandan, bu yasama yılında ilk kez Genel Kurul Salonunda milletvekillerinin masalarına birer demet çiçek konuldu. Meclis serası, 10 tanesi yedek olmak üzere tam 560 demet çiçek hazırladı.

Milletvekillerinin masasına kırmızı, beyaz, pembe, sarı renklerden oluşan "gerbera" çiçekleri konuldu. Çiçekler, limonyum, şimşir, kuşkonmaz, mahonya yapraklarıyla zenginleştirildi. Demetlere de TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in "Yeni yasama yılınızın hayırlı olması temennisiyle çalışmalarınızda başarılar dilerim" notu iliştirildi.

CNNTürk

5

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;