Gül resti çekti İsrail özür diledi

Gül, Büyükelçi Çelikkol'a yapılan küstahlık için İsrail'e “Ya bu (dün) akşama kadar özür dilersiniz ya da Büyükelçi'yi geri çekeriz” dedi

Gül resti çekti İsrail özür diledi

DİPLOMATİK SKANDAL

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde başrol oyuncu Polat Alemdar (Necati Şaşmaz) İsrail gizli servisi MOSSAD ajanlarınca kaçırılan bir çocuğu kurtarıyordu. Dizideki bu sahneye öfkelenen İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, tepkisini iletmek için Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’la görüşmüştü. Bu görüşme eşi benzeri görülmemiş bir diplomatik skandala sahne olmuştu.

ERDOĞAN: İSRAİL KENDİNE ÇEKİDÜZEN VERSİN

Ayalon, Çelikkol’u kendi oturduğundan daha alçakta bir koltukta ağırlamış ve çevresindeki gazetecilere İbranice, “Bizim yüksek, onun daha alçak bir koltukta oturduğuna, masada yalnızca İsrail bayrağı bulunduğuna bizim gülümsemediğimize dikkat çekmek isterim” demişti.

‘BÖYLE ÖZÜR OLMAZ’

Ayalon, önceki gece “Amacım elçilerin onurlarıyla oynamak değildir” dedi. Ayalon’un bu açıklaması, İsrail’de Türkiye’ye yönelik bir “özür” olarak değerlendirdi. Ancak Türk Dışişleri dün sabah “Bu tatmin edici değil” dedi. Bu açıklama sonrası İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, Ayalon’un özür dilemesinden memnuniyet duyduğu bildirildi.

GÜL ÇOK SERT

Türk Dışişleri, Netanyahu ve Ayalon’un açıklamalarının tatmin edici bulunmadığını ve özür olarak değerlendirmediğini kaydetti. Açıklama savaşları yaşanırken İsrail’e en sert tepki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den geldi. Çankaya Köşkü’ndeki ödül töreninde konuşan Gül, Danny Ayalon için “Ne yaptığı bilmez adam. Ancak bu yaptığı İsrail’i bağlar. Bu (dün) akşama kadar ya düzeltirler ya da büyükelçimiz yarın (bugün) babah Türkiye’ye gelir” dedi. İsrail’i de eleştiren Gül, “Sormak lazım niye kendilerini dünyadan dışlıyorlar” diye konuştu.

GERGİNLİĞE SON

Cumhurbaşkanı Gül’ün bu sözlerinden birkaç saat sonra sonra İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan “Türkiye’den resmen özür dilenmeyecek. Ankara büyükelçisini geri çekmeye karar verirse, bu kendi hakkıdır” açıklaması yapıldı. Saatlerce süren gerginlik İsrail’den gelen haberle son buldu. Danny Ayalon’un, Büyükelçi Oğuz Çelikkol’a bir özür mektubu yolladığı bildirildi. Mektup önce Çelikkol’a sonra da Ankara’ya ulaştı.

‘TÜRK HALKINA İLETİN’

Mektubun Danny Ayalon tarafından kaleme alındığını söyleyen Büyükelçi Çelikkol, “Bana hibaben yazılmış ve tüm yaşananlar nedeniyle özür dilediğini belirtiyor” dedi. Ayalon’un Çelikkol’a mektubunda şu saatırlar dikkat çekti: Sizi küçük düşürmek gibi bir niyetim hiçbir şekilde yoktu. Girişimimin yapılış biçimi ve algılanışı nedeniyle özür dilerim. Lütfen bunu büyük saygı duyduğumuz Türk halkına iletiniz.

PERES DEVREDE

Özür mektubunun hazırlanmasındaİsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in de devreye girdiği öğrenildi. Peres’in önce Ayalon ardından da İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile görüştüğü belirtildi. Lieberman’ın Ayalon’a cevabı “Terbiyesizlik ettiysek, özür dilemekte yarar var” oldu. Bunun üzerine Ayalon, ilk özrünü daha önce Tel Aviv’de büyükelçi olan Namık Tan’ı arayarak iletti. Daha sonra da Ayalon’un resmi özür mektubu hazırlandı. Mektup, önce Tel Aviv’deki Türkiye Büyükelçiliği’ne iletildi, buradan da Ankara’ya, Dışişleri Bakanlığı’na gönderildi.

17 ÖZÜR DAHA

Bu arada İsrail parlamentosunundan (Knesset) 17 milletvekili, Büyükelçi Oğuz Çelikkol’a, Ayalon’un tavrından dolayı özür dileyen bir mektup gönderdi. Mektupta milletvekilleri, Ayalon’un nezaket sınırlarını aşan davranışından dolayı Çelikkol’dan özür diledi.

2