Gül'den İsrail davetine ret

Ankara'da temaslarda bulunun İsrail Sanayi Bakanı Ben Eliezer, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in davetini Cumhurbaşkanı Gül'e iletti. Davete olumsuz yanıt veren Gül, “İsrail'in barış konusunda istekli ve samimi olduğunu göstermesi gerekir” dedi

Gül'den İsrail davetine ret

İsrail’in Gazze operasyonu nedeniyle Davos’ta başlayan ve ‘Ayrılık’ adlı dizinin TRT’de yayınlanmasıyla doruğa ulaşan Türkiye-İsrail ilişkileri arasındaki gerilim, kısa zamanda yumuşayacakmış gibi görünmüyor. ‘Türk dostu’ olarak bilinen İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı Binyamin Ben Eliezer, ilişkilerin normalleştirilmesi için 3 gündür Türkiye’de temaslarda bulunuyor. Türkiye’ye, İsrail-Suriye arasında arabulucuk teklifi getiren Ben Eliezer dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi. Ben Eliezer, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in davetini iletti.

'ALDATICI OLABİLİR'

İsrail’in sınırlarını 1967 öncesine çekmesi ve Filistin devletiyle yan yana yaşamasının önemli olduğunu vurgulayan Gül, böylece İsrail’in güvenlik kaygılarının da ortadan kalkacağını ifade etti. “Bugün bir sükunet var ama aldatıcı olabilir. İstenmeyen gelişmeler olabilir. İsrail, Filistin’le barış konusunda istekli ve samimi olduğunu göstermeli” diyen Gül, Peres’in daveti için de önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İsrail’e gitmesi gerektiğini, değerlendirmeyi daha sonra yapacağını söyledi.

'BULUTLARI KONUŞTUK'

Gül’ün kabulü öncesi Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile bir araya gelen Ben Eliezer “Bu ülkeye dair kalbimde çok derin duygular var. Türkiye ve İsrail çok iyi müttefikler. Türkiye’de ‘Neden hâlâ hava kapalı, neden bulutlar var’, bunları görüştük. Türkiye liderliğinde bölgede barış istiyoruz. Suriye ile görüşmelerde Türkiye eski konumuyla aracılık yapabilir” diye konuştu.