Güler Sabancı: Zor aylar geride kaldı

Güler Sabancı: Zor aylar geride kaldı

29 Eylül 2009, Salı 13:05
A A

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "kuvvetli sermayesi, sağlıklı bir finans kesimi olan Türkiye, 2009 yılının zor aylarını geride bıraktı" dedi.

Yeni açıklanan Orta Vadeli Programı nasıl değerlendirdiği ve Sabancı Grubu’nun Orta Vadeli Program ile makro hedeflerdeki değişikliklere göre yönünü tayin edip etmediğine ilişkin soruya verdiği yanıt da Sabancı, 2009 yılını zor bir yıl olacak diye planladıklarını kaydetti. Güler Sabancı, "Zor bir yıl oldu. Kabul edelim ki veriler de onu gösteriyor. Her şeye göreceli olarak bakmak lazım" dedi.
Kuvvetli sermayesi, sağlıklı bir finans kesimi olan Türkiye’nin 2009 yılının zor aylarını geride bıraktığını belirten Sabancı, ileriye dönük bakıldığında 3 yıllık programın (Orta Vadeli Program) açıklanmış olmasını çok müspet karşıladıklarını bildirdi.

-"3 YILLIK PROGRAMA GERÇEKLEŞEBİLECEK SEVİYEDE HEDEFLER KONMUŞ"-

İş dünyasının önünü görebilmesi için önemli bir çalışma yapıldığına ve 3 yıllık programın açıklandığına işaret eden Sabancı, "Bunun alt detaylarını bekliyoruz. Bunun zaman içinde ayrıntılarının nasıl gerçekleşeceğini göreceğiz. Ama bunun önemli ayakları var. Mesela özelleştirme gibi. Görünüyor ki gerçekleşebilecek seviyede hedefler konmuş. Dolayısıyla bunu önemsiyoruz" diye konuştu.
Türkiye’de 2010 yılında büyümede hedefinin yüzde 3,5 olduğunu hatırlatan Sabancı, "İnşallah bunu gerçekleştireceğimizi umuyorum" dedi.
Yeni enerji özelleştirmeleriyle ilgilenip ilgilenmeyeceklerine ilişkin bir diğer soru üzerine Sabancı, enerji konusunu ana işleri olarak gördüklerini belirterek, "Biliyorsunuz Sabancı Holdingin ana iş kolu olarak enerjiyi tespit ettik. Finans, enerji, perakende, çimento bunlar bizim ana iş kollarımız. Dolayısıyla bu iş kollarında Türkiye’de ne oluyorsa ilgiliyiz" diye konuştu.

-"ARTIK ANKARA’DA CİDDİ BİR AĞIRLIĞIMIZ OLACAK"-

Holding’in 2010 yılı hedefleri konusunda da görüşlerini dile getiren Sabancı, Holding olarak her sene Eylül ayında Ankara’ya geldiklerini, bürokratlar, bakanlar ve ilgililerle görüştüklerini anlattı. Sabancı bundan yola çıkarak Ankara’dan bir başlangıç yaptıklarını söyledi.
Güler Sabancı, şunları kaydetti:
"İnşallah gelecek yılın daha iyi bir yıl olacağını umuyorum... Şimdi buradan aldıklarımızla Holding’in yeni planlarını hazırlayacağız. Beni bugün memnun eden bir şey, bugün Başkent Elektrik’e (Başkent Dağıtım A.Ş.) gittim. Bizim Sabancı Holding olarak Ankara’da sadece Sabancı Holdingimiz vardı. Orada çalışan arkadaşlarımız vardı. Bugün Başkent Elektrik’e gittim. Enerjisa Dağıtım diyoruz oraya. Yepyeni bir ekiple tanıştım. Artık Ankara’da ciddi bir ağırlığımız olacak, işimiz olacak."

-IMF-DÜNYA BANKASI TOPLANTILARI VE G-20-

Bir başka soru üzerine Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası toplantılarının Türkiye’de yapılmasının önemli olduğuna vurgu yapan Sabancı, "Şansımıza da dünyanın bu işlerde çok hassas olduğu, gözünün, kulağının bu işte olduğu bir döneme rastladık" dedi. İyi büyümelerin yaşandığı geçtiğimiz yıllarda IMF-Dünya Bankası toplantıları nerede yapılıyor diye sorulduğunda bunu bir tek toplantılara katılanların bildiğini anlatan Sabancı, "Halbuki şimdi katılmayanların bile çok ciddi takip ettiği bir döneme rastladık. Böyle önemli bir dönemde, hassas bir dönemde güzel İstanbul’da inşallah bu önemli toplantı olacak" diye konuştu.
G-20 toplantısının dünya için önemini de vurgulayan Güler Sabancı, şöyle devam etti:
"Bizim için de önemliydi, Türkiye için de önemliydi, iyi temsil edildik. G-20’nin artık dünyada G-8’in yerini aldığını görüyoruz. Ekonomik konularda, global konularda dünya artık bir konuda hem fikir ki ekonomide alınacak olan tedbirler ve yapılacak olan işler, hepimizi ilgilendiriyor ve birlikte yapılması lazım.
İkincisi, yine G-20 ile beraber gelen Dünya Bankası ve IMF gibi kuruluşlarda Asya ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin ağırlığının yeniden düzenlenmesi. Bu da bizim için önemli bir gelişmedir, görüyoruz ki müspet gelişmiştir."

Halide Özkul - Güliz Demircan Yücel / AA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;