Gül'ün uçağı havada büyük tehlike atlattı

Cumhurbaşkanı Gül'ün uçağı, Gabon'da büyük bir tehlike atlattı. Pilotların 'en riskli hava' dediği şartlarda inişe geçen uçak türbülansa girince burnu havaya kalktı

27 Mart 2011, Pazar 09:32
A A

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dün tamamladığı Afrika ziyareti sırasında havada ciddi bir tehlike yaşadığı ortaya çıktı.

Abdullah Gül’ün yanı sıra Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Ulaştırma Bakanı Mehmet Habip Soluk, 6 milletvekili, çok sayıda bürokrat, işadamı ve gazeteci taşıyan özel Türk Hava Yolları (THY) uçağı, 24 Mart Perşembe akşamı Gabon’un başkenti Libreville’e doğru inişe geçtiği sırada türbülansa girdi. Gana’nın başkenti Akra’dan 230 yolcusuyla yola çıkan Airbus A330-300 tipi Şanlıurfa adlı uçak, Libreville’e doğru alçalırken uçağın burnu yukarı döndü.

Pilota sordu

Şiddetli yağmur ve fırtına eşliğinde Kaptan Pilot Ceyhan Yılmazcan yönetimindeki ekip başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül, uçaktan inerken kendisini uğurlayan Kaptan Yılmazcan’a durumu sordu. Gül, dün de Libreville’den İstanbul’a 7 saat süren uçuş sırasında bir ara kokpite girip, kaptan ve pilotlarla çay içti.

Uçak pas geçmek istedi

Libreville’e iniş konusu o sırada yeniden gündeme geldi. Kaptan Pilot Ceyhan Yılmazcan’ın, durumu şöyle özetlediği öğrenildi:

“Sayın Cumhurbaşkanım, Libreville’ye inişimiz, bizim eğitimler sırasında genç arkadaşlarımıza simülatörde ‘en riskli hava’ diye gösterdiğimiz koşullar kapsamındaydı. Şiddetli yağmur, şimşek ve fırtına vardı. Otomatik pilot, uçağın burnunu havaya kaldırdı. Yani, pas geçmemizi istedi. Hemen manuele aldım, pisti görmekte biraz zorlansak da inişi yaptık. Pas geçsek karşımızda daha riskli hava koşulları vardı. Bizden sonra bir saat boyunca başka uçak inemedi.” Cumhurbaşkanı Gül’ün, hava meydanlarında meteoroloji radarı gerekip gerekmediğini de sorduğu, Kaptan Yılmazcan’ın da İstanbul ve Ankara’ya bu radarlardan kurulması gerektiğini söylediği öğrenildi.

MİLLİYET

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;