Güneş Arabası Saguar Avustralya'da

Sakarya Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlanan Güneş Arabası Saguar NL1, Avustralya'nın Melbourne kentine getirildi

06 Ekim 2009, Salı 15:36
A A

İş adamı Ali Fuat Kahveci'ye ait ‘Grand Food'un sponsor olduğu Saguar ekibi, Grand Food otoparkında basına tanıtıldı.
Değişik ülkelerden yaklaşık 20 aracın katıldığı Dünya Solar Yarışları’nda ülkedeki Adelide ile Darvin arasındaki 3000 kilometrelik amansız parkuru kat edecek Saguar (Sakarya Üniversitesi Güneş Arabası) ekibi ise iyi bir dereceyi hedeflediklerini açıkladı.

Ekip sözcüsü Mehmet Burak Mısırlı, “İlk araç 2004'te tasarlandı. Ancak maddi olanaksızlıklardan dolayı ilk aracımızı 2005 yılında hayata getirdik. Türkiye'deki yarışlarda birincilik, ikincilik ve üçüncülük derecelerimiz var. Bu başarıların ardından Saguar ile Avustralya‘ya geldik. Adelide‘den Darvin‘e kadar sürecek 300 kilometrelik parkuru en iyi şekilde tamamlamayı umuyoruz” dedi.

Saguar'ın Avustralya ayağı sponsorlarından Avustralyalı işadamı Ali Fuat Kahveci de “Saguar bugün Türkiye'den geldi. Sakarya Üniversitesi öğrencilerinin yapmış olduğu bu araç sayesinde dumansız hava sahasına katkıyı bizler de destekliyoruz” dedi. Saguar ekibi, katkılarından dolayı Grand Food sahibi Ali Fuat Kahveci'ye ‘Teşekkür Belgesi' verdi.

Ekim 2003’te bir ‘Çevre ve Enerji' dersinde gündeme gelen SAGUAR projesi, Şubat 2004'te SAÜ Güneş Arabası Ekibinin kurulması ile resmen başlamış, bu tarihten 2004 Aralık ayına kadar sadece tasarım üzerinde çalışılmıştı. 2005 yılında üretilen X4 modeli ile Formula G 2005 yarışına katılan SAGUAR en düşük bütçe ile (yaklaşık 17 bin YTL) Türkiye 4'üncüsü olma başarısını göstermiş, 2006’daysa elektronik, mekanik ve aerodinamik olarak büyük değişiklikler ile SAGUAR X5 modeli üretilmişti.

90 kilometre hızın üstüne çıkan 2 güneş arabasından biri olan SAGUAR X5, Ege Kupası yarışlarını Grup 1'inciliği ve Genel Klasman 2'nciliği ile tamamlamıştı.

2007 yılında fotovoltaik dizi gücü arttırılmış ve çeşitli ölçme sistemleri ile desteklenen SAGUAR X6 modeli ile yine büyük bir başarı ortaya konmuş ve 50’yi aşkın araç arasında Türkiye 3.’lüğünü elde edilmişti. Saguar, 2008 yılında da TÜBİTAK’ın Formula G tasarım ödülüne layık görülmüştü.

Candan BAYKAN/ MELBOURNE, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;