Günlükler ve Özkök'ün ifadesindeki benzerlik

Hilmi Özkök'ün ifadesinin, Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen günlüklerle örtüşen yönleri, emekli komutanları sıkıştıracak

03 Aralık 2009, Perşembe 05:00
A A

İfadeler ile günlüklerde bu ifadelere paralel olan bazı noktalar şunlar:

DARBE GÜNLÜKLERİ: (22 Eylül 2003): Genelkurmay Başkanı, bizle aynı fikirde veya yakın ise yolumuza devam edeceğiz. Eğer bir işlem yapılmasını kabul etmezse kendisine “Ya sen çekil yahut da biz çekiliyoruz” diyeceğiz.

ÖZKÖK: İddianamede Özkök’ün, “TSK’nın temsilcisi olduğundan zaman zaman birçok konuda kendisine teklifler, endişeler, arzların geldiğini, bunları zaman zaman müzakere ettiklerini, Başbakan’a gidip ‘böyle böyle endişeler var kaygılar var’ şeklinde ilettiğini, kendisinin çekilmesi veya kendilerinin de çekileceği yönünde herhangi bir bilgi gelmediğini” söylediği belirtildi.

DARBE GÜNLÜKLERİ: (30 Eylül 2003) Kara Kuvvetleri Komutanı’nı aradım, özel çalışmayı sahibine vermişti. Dört noktada itiraz olmuştu. Adamların şeriat devletini kurmak istediğine inanmıyormuş. Diğer gerekçeleri de önemli ama en önemlisi budur.

ÖZKÖK: İddianamede Özkök’ün, “Komutanlar ile zaman zaman görüş alışverişinde bulunduklarını, hükümetin şeriatı getireceğine inanmadığını açıkça söylediğini” belirttiği vurgulandı.

DARBE GÜNLÜKLERİ: (3 Aralık 2003) Genelkurmay Başkanlığı’nda YAŞ hazırlık toplantısı. Genelkurmay Başkanı tüm katılanlara söz verdi. Aytaç Yalman, “Seçimden önce muhtıra vermeliyiz”, Genelkurmay Başkanı, “Muhtıra vermeye niyetim yok. Bu hükümet gitmelidir” dedi.

ÖZKÖK’ÜN İFADESİ: İddianamede Özkök’ün, “YAŞ öncesi orgenerallerin Ankara’ya geldikleri, iktidara yeni gelen parti ile ilgili olarak geçmişteki bazı söylemleri nedeniyle çekincesi olanların toplantıda açık açık fikirlerini beyan ettiklerini ancak kimsenin kendi yanında muhtıra verme şeklinde bir teklifte bulunamayacağını” söylediği belirtildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;