Gürcistan... Türk gemi kaptanı için temyize başvuruldu

Gürcistan... Türk gemi kaptanı için temyize başvuruldu

02 Eylül 2009, Çarşamba 11:16
A A

Gürcistan’da, tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Abhazya’ya yakıt götürmeye çalışmakla suçlanan Panama bandıralı geminin Türk kaptanı Mehmet Öztürk hakkında verilen 24 yıl hapis cezasıyla ilgili olarak geminin Türk işletmecisi temyize başvurdu.

Geminin işletmecisi Densa şirketinin Genel Müdürü Hüseyin San, kaptanın mahkumiyeti ile birlikte gemiye ve yüküne el konmasıyla ilgili bugün temyize başvurduklarını belirterek, mahkemenin temyiz duruşmasıyla ilgili 30 gün içinde yanıt vermesi gerektiğini kaydetti.
San, mahkemenin mürettebatın 30 bin dolar kefaletle serbest bırakılmasına karar verdiğini ve tankerin yükünün boşaldığını belirterek, mürettebatın 2 gün içinde salıverilmesini beklediklerini söyledi.
Gürcistan’ın Kutaisi kasabasından yargıç Gela Kiria, geminin kaptanı Mehmet Öztürk’ün işgal altındaki bölgelerle ilgili yasayı ve gümrük kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 24 yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıklamıştı.

Kaptanın, Abhazya’ya yakıt götürmek için 3 kez seyahatte bulunduğunu söyleyen yargıç, gemi mürettebatının ise serbest bırakıldığı ifade etmişti. Tanker ve yükünün devlete teslim edildiği ve açık artırmayla satılabileceği kaydedilmişti.
Türk ve Azeri mürettebatın çalıştığı Panama bayrağı taşıyan gemiye geçen ay Karadeniz’de Gürcü sahil güvenlik görevlileri el koymuştu. Gemide yaklaşık 3 bin ton akaryakıt bulunduğu belirtiliyor.
Geminin Türk işletmecisi, uluslararası sularda seyreden gemiye silahlı tehditle el konulduğunu kaydederken, Tiflis geminin Gürcistan karasularında olduğunu bildiriyor.
Gürcistan, geçen yıl, tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya bölgeleriyle her türlü ekonomik ve ticari faaliyeti yasaklamıştı.
Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığını tanıyan Rusya, bu iki bölgeye birkaç bin asker göndermişti.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;