Gürcü yönetmenden muhacir belgeseli

Gürcü yönetmenden muhacir belgeseli

30 Eylül 2009, Çarşamba 18:28
A A

Gürcü yönetmen Niko Tsuladze, 1800’lü yılların sonunda Karadeniz kıyılarından Türkiye’ye göç etmeye zorlanan Gürcü ve Abhazları konu aldığı filminin tanıtımını yaptı.

Tiflis İvane Cavahişvili Üniversitesinde izleyiciye sunulan "Pişmanlık Sahili" adlı film, Rus İmparatorluğu döneminde farklı yıllarda Karadeniz kıyılarından Türkiye’ye göç etmek zorunda bırakılan Abhaz, Gürcü ve Acaralıları konu alıyor. Tsuladze, "Rusya’nın bölgede asırlar boyunca soykırım yapmakla suçlandığını, bu gerçeğin Gürcü-Abhaz halklarının ilişkilerinin iyileştirilmesi için bir neden olabileceğini" kaydetti.

Rusların geçmişte bölge halkının adlarını, soyadlarını ve dinlerini değiştirdiğini belirten Tsuladze, "Acaralı, Abhaz ve Megrellerin birlik beraberlik içinde yaşama özellikleri olmasa, onların da şu anda ne dilleri ne de gelenekleri kalırdı" dedi. Abhazya’yı günümüzde, Gürcü ve Abhazların "birlikte kurtarabileceklerini" söyleyen Tsuladze, "Rusların, memleketlerine yerleşip kök salmalarına izin vermemeleri gerektiğini" kaydetti. Tsuladze, göç sırasında yaşanan büyük trajedilere de değinerek, "deniz yoluyla ülkelerinden sürülen insanların yolda açlık ve soğuktan öldüklerini, ölenlerin cesetlerinin denize atıldığını, bu nedenle günümüzde Türkiye’de yaşayan Abhazların hala balık yemediklerini" söyledi.

"Özgür Sanat Birliği" tarafından finanse edilen yaklaşık bir saatlik belgeselde, özellikle İznik çevresinde yaşayan Gürcü ve Abhaz kökenli vatandaşların, göç ve gelenekleri hakkında konuşmaları ile gündelik hayatlarından, düğün, sünnet gibi törenlerinden kesitler yer alıyor.

Türkiye’deki muhacir kökenliler, kendileri için "Abhaz, Acaralı, Çerkes ya da Megrel ayrımı olmadığını, Türkiye’de bugün kardeşlik ve uyum içinde yaşadıklarını" dile getiriyor. Yönetmen Tsuladze de, "Türkiye’de yaşayan Gürcü ve Abhaz ailelerin birbirleriyle akraba olduklarını, sevgi ve saygı içinde yaşadıklarını, bunun kendileri için örnek olması gerektiğini" kaydetti.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;