Hacı uçağında grip paniği

Yolcular arasında domuz gribi şüphesi bulunan bir hasta nedeniyle Medine uçağı Türkiye'ye geri döndü

10 Kasım 2009, Salı 09:06
A A

İstanbul Atatürk Havalimanı 'ndan saat 18.40'da kalkan THY'ye ait TK 5006 sefer sayılı airbus A330 tipi yolcu uçağı saat 22.00 sıralarında yolculardan birinde domuz gribi bulunduğu iddiasıyla tekrar İstanbul'a indi. 

Yolcular arasında domuz gribi şüphesi bulunan bir hasta nedeniyle uçak Türkiye'ye geri döndü. Eşiyle birlikte hacca gitmek üzere İstanbul'a aktarmalı gelen bir yolcunun, Münih'te domuz gribi testi yaptırdığı ama sonuçlarını almadan uçağa bindiği ortaya çıktı. Münih'teki sağlık kuruluşunun durumu havalimanına bildirmesi üzerine uçakla irtibat kurulduğu ve uçağın istikametinin İstanbul'a yönlendirildiği belirtildi. Havalimanına geri dönen uçaktaki yolcular sağlık kontrolünden geçirilirken, uçak dezenfekte edildi.

KOMPLE DEZENFEKTE EDİLDİ

Gribin bulunduğu kesinleşen bir kişi ile birlikte hastalık şüphesi bulunan yolculardan 6'sı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Burada tetkikleri yapılan yolcular hastane çıkışında gazetecilere tepki gösterdiler.

Yapılan testlerin ardından bagajların almak üzere havaalanına getirilen hacı adayları test sonuçları belli olana kadar uçağa binemeyecek.

Uçak komple dezenfekte edilirken, yaklaşık 2 saat alanda bekleyen diğer hacı adayları ise, THY tarafından tahsis edilen başka bir uçakla gecikmeli olarak İstanbul'dan Medine'ye gitti.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;