Hadise'ye İstiklal Marşı tepkisi

Türkiye-Çek Cumhuriyeti arasında ABD'nin New Jersey eyaletinde gerçekleşen hazırlık maçı öncesi İstiklal Marşı'nı okuyan Hadise'ye tepki yağdı

Pazartesi, 24 Mayıs 2010 - 10:39

Hadise'ye İstiklal Marşı tepkisi

İnternette, ünlü popçunun aleyhinde yapılan yorumlar hızla çoğalırken Türkiye'nin ünlü müzik adamları da Hadise'nin yorumunu 'kepazelik' olarak değerlendirdi. Marşı söylerken yer yer detone olduğu ve sesinin yetmediği söylenen Hadise'nin tarafını tutanlar ise 'Belden aşağı eleştiri yapmak haksızlık olur' diyerek ünlü popçuya sahip çıktı.

MÜZİK OTORİTELERİNDEN HADİSE'YE SERT ELEŞTİRİLER

- SEZEN CUMHUR ÖNAL


Böyle kepazelik olmaz

Bunca yıllık müzik hayatımda böyle bir post-modern İstiklal Marşı dinlemedim. İstiklal Marşı'nı böyle söylemeye cesaret etmek bile bir insanın karakterini gösterir. İstiklal Marşı kendi ölçekleri ve melodi yapısı içinde söylenmesi gereken bir ulusal marştır. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir kepazelik olmaz.

- GARO MAFYAN

Performansı karşısında yorumsuz kaldım

Bu bir maçta olabilir, söylenebilir. Ama bu yorum hakkında çok da yorum yapmak istemiyorum. İstiklal Marşı'nın hazırlanmış biçimleri var. Keşke böyle bir marş kullansalardı. Marşlar, belli kurallar içinde söylenmeli. Muhteşem bir koro eşliğinde seslendirilmeli. Solo da söylenebilir ama Hadise'nin performansı  karşısında yorumsuz kaldım.
 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

- CAHİT BERKAY

Belden aşağı kritik yapmak Hadise'ye haksızlık olur

Notaları doğru veriyor ama kaydırma yapmış. ABD marşı, Amerika'da spor müsabakalarından önce bir solist tarafından seslendirilir. Buna benzer bir çalışma yapmak istemişler. Hadise'nin yaptığı işe çok bağnaz bakmamak gerekir. Sadece yaptığı hafif kaydırmalar yadırganabilir. Ama çok tutucu davranmamalıyız. Kıza belden aşağı eleştiriler yapmak haksızlık. Askeri bir disiplinde söylemek şart değildir. Bir yorum getirmiş buna da öldürücü darbe vurmayalım. Eğer arkasında bir bando olsaydı onun disiplinine girer ve ortaya daha iyi söylenmiş bir çalışma çıkabilirdi. Marşı söylerken yaptığı kaymalar çok ölümcül hatalar değildir. Bir de şu konu var; 77 milyondan operacıları çıkarırsak kaç kişi orada solo olarak bu marşı söyleyebilir ki?

- İzzet Öz

İlkokul çocukları da böyle söylüyorİstiklal Marşı'nın genelinde detoneler vardır. Müzikal olarak marşı detone söylemek zorundasınızdır. Bir topluluk olarak bir araya geldiğimizde bile her kafadan bir ses çıkar. Hadise, marşı bozuk olarak yorumlamış. İlkokul çocukları da böyle söylüyor. Kızcağız iyi niyetli olabilir ama ben Hadise hakkında bile daha fazla düşünüp, ona zaman ayırmak istemiyorum.

- Atilla Özdemiroğlu

Normal şarkıda bile detone oluyor

Performansını izleyemedim. Onun için bir yorumda bulunmam mümkün değil. Ama bir gün televizyonda canlı olarak izlemiştim. Çok fazla detone olmuştu ve beni şaşırtmıştı.

Tepkiler çığ  gibi büyüdü

Hadise'nin İstiklal Marşı'nı yorumlamasının ardından internette yapılan eleştiriler de çığ gibi büyüdü.

l Ritm, ölçü hak getire. Dinlediğim en kötü İstiklal Marşı yorumlarından biri.
l Opera, soul, Türk Sanat Müziği kombinasyonu olmuş.
l My Heart Will Go On tadında bir şey olmuş.
l Hadise'nin futbol maçında  ne işi var? İlk 5 dakika onu da oynatsaydınız bari.
l Sonuna doğru iyice zenci gırtlağına bağlamış.
l Mehmet Akif Ersoy'un kemiklerini sızlatan bir hadisedir.
l Hiç de güzel seslendirememiş. Birçok yerde detone olmuş, 'e' harflerini de açık söylemiş.
l Marş gibi olmamış, cover yapmış gibi olmuş, albümünden bir şarkı gibi sanki.
l Hadise asker olsaydı, askerliği bitmezdi.

Onlar da seslendirdi

Pop Müziğin güçlü kadın vokallerinden Işın Karaca, iki yıl üst üste Formula 1'in açılış törenlerinde İstiklal Marşı'nı seslendirmişti. Yanlış okuduğu için eleştirilen Karaca, 'Birkaç densiz insandan aldığım -yakışmadı, yanlış okudu- gibi eleştirileri hiç kaale almıyorum. Yakışmadı diyenin Türkiye'de işi yok!' demişti. Sertab Erener de yine Formula 1 açılışında İstiklal Marşı'nı seslendirmiş ve sözlerini karıştırarak yanlış okumuştu.

MİLLİYET

2