Hafta sonunda araba ile gidilecek 21 piknik ve gezi yeri

İlkbaharın gelmesi ile hafta sonunda araba ile kaçamak yapmak isteyenlerin sayısı artıyor. Hafta sonu tatili için hem İstanbul içinde hem de İstanbul'a yakın yerler anlamında birçok alternatif var. 19 Mayıs tatiliyle birlikte İstanbullular 'en yakın tatil rotaları'nı aramaya başladı. Burada kaç saatlik otomobil yolculuğunu göze aldığınız ve konaklama yapmak isteyip istemediğiniz gideceğiniz yeri belirlemekte önemli rol oynuyor. Eğer günü birlik bir gezi düşünüyorsanız İstanbul içindeki alternatifler çok daha cazip olabiliyor. Yeni yapılan Osman Gazi Köprüsü ve feribot imkanları sayesinde Bursa günübirlik gezi rotaları için ilk akla gelen şehir oluyor. Konaklamalı gezi düşünenler için ise Balıkesir, Çanakkale ve Batı Karadeniz bölgesinde oldukça cazip rotalar mevcut. İşte sizin için önerdiğim birkaç hafta sonu gezi rotası. Kaynak: Instagram: @cokgezenadam

18 Mayıs 2017, Perşembe 16:20
A A
Adapazarı

Adapazarı

İstanbul'dan sabah erken çıkıldığında Adapazarı'na 2 saatte ulaşmak mümkün. Adapazarı denince genelde gezilecek yerlerden çok sanayi geliyor. Ancak burada da Memduhiye Köyü, Acarlar Longozu, Poyrazlar Gölü, Karasu gibi birçok doğal güzellik sizi bekliyor.

Ağva

Ağva

İstanbul'dan haftasonunda uzaklaşmak isteyenler için en ideal yerlerden biri de Ağva. İstanbul'un Şile ilçesine bağlı Ağva, İstanbul merkezden ise yaklaşık 97 km uzaklıkta yer alıyor. Burası hem günübirlikçiler için hem de haftasonu konaklamalı bir yer arayanlar için ideal. Ağva'da gezilecek yerler dendiğinde ise akla ilk olarak Yeşilçay, Göksu, Saklıgöl ile Kilimli ve Kadırga Koyları gibi önemli plajlar ve koylar geliyor.

Amasra

Amasra

3 bin yıllık tarihinin yanı sıra doğal güzelliği ile acaba rüyada mıyım diyeceğiniz bir yer Amasra. Bartın'a bağlı Karadeniz kıyısındaki bu güzide ilçemize İstanbul'dan yaklaşık 6 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşıyorsunuz. Yani bir gece konaklama yapmak şart. Özellikle deniz kenarında güzel balık yemeden dönmeyin derim.

Beykoz ve Köyleri

Beykoz ve Köyleri

Beykoz, İstanbul'un içinde olup bu kadar İstanbul'dan uzaklaştığınız hissini verebilecek nadir yerlerden biri. Burada Değirmendere Köyü'nde Riva Deresi manzarasında güzel bir kahvaltı ile güne başlayıp, Öğümce Köyü'nde Cesur ve Güzel dizisinin de çekildiği Cam Ocağı Vakfı'nda cam üfleme atölyelerine katılabilirsiniz. Buradan Görele Köyü, Riva ve sonrasında Yoros Kalesi'ne doğru bir rota izleyip, sonrasında Yüşa Tepesi manzarasının tadını çıkartabilirsiniz. Arabası olmayanlar için bu köylerin birçoğuna İETT otobüs seferleri de düzenliyor.

Gölyazı

Gölyazı

Bursa'nın tarihi köylerinden biri olan Gölyazı coğrafi şekli ile Karadağ'ın meşhur Sveti Stefan Köyü'nü andırıyor. Özellikle fotoğraf tutkunları bu köyü es geçmemeli. Yarım gün bu köyü gezmek için bence yeterli bir süre.

Çatalca ve Köyleri

Çatalca ve Köyleri

Çatalca, İstanbul'da deniz, piknik, mangal ve tarihi bir arada sunan nadir yerlerden biri. İstanbul'un en uç noktalarından biri olan Çatalca, mübadele zamanında Türklerin yerleştirildiği bir bölge. Çatalca ve köyleri, gezmeye başladığınızda sizi hayretlere düşürecek tarihi zenginliğe sahip.Her köyünde Kırım Hanları'na ait anıtlara rast geldiğiniz Çatalca'da Mübadele Müzesi, Kaleiçi Mahallesi, Subaşı Köyü, İnceğiz Mağaraları, Yalıköy başlıca gezilecek yerler. Ayrıca denize girmek isteyenler için Ormanlı ve Çilingoz yaz döneminde plajları ile ilgi odağı olmayı başarıyor. Çatalca'ya Yenibosna'dan otobüsler de kalkıyor. Çatalca köyleri arasında ise minibüs seferleri var.

Cumalıkızık

Cumalıkızık

2000 yılında UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Bursa'nın Cumalıkızık Köyü, 2014 yılında ise Dünya Mirası olarak tescil edildi. Burası 2002 yılında Emrah'ın Kınalı Kar dizisi ile birlikte Türkiye'de fark edilip haftasonlarının vazgeçilmez adreslerinden biri oluverdi. Ancak şunu belirtmekte fayda var, haftasonlarında oldukça kalabalık olabiliyor.

Çanakkale

Çanakkale

Aynı İstanbul gibi Asya ve Avrupa'da topraklara sahip olan güzide ilimiz Çanakkale'yi gezmek için 1 haftasonu yetmez. Ama başlamak bitirmenin yarısı demişler. Bir yerinden başlamak lazım. Tarihi Gelibolu Yarımadası, Truva Antik Kenti, Çanakkale merkezdeki birçok müze sizi zaman içerisinde çok farklı dönemlere götürecek. Yaz aylarına doğru Bozcaada ve Gökçeada da Çanakkale'nin en ilgi gören destinasyonları oluyor. Çanakkale yeme içme anlamında da sizi şaşırtacak zenginlikte bir şehir.

Edirne

Edirne

İstanbul'dan 2 buçuk saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabileceğiniz Edirne günü birlik bir gezi için oldukça doyurucu bir şehir. Osmanlı'nın eski başkentlerinden Edirne'de Selimiye Camii ile başlayan gezinizde Eski Camii, Üç Şerefeli Camii, Rüstempaşa Kervansarayı, Edirne Sokullu Hamamı, II Beyazıt Külliyesi gibi birçok eseri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Edirne Meriç Nehri manzarasında kahvaltı yapmadan, Köfteci Osman'da köftenin, meşhur Edirne ciğercilerinde de tava ciğerinin tadına bakmadan Edirne'den dönmeyin.

Göynük

Göynük

Yine Bolu ili sınırlarında yer alan Göynük de Osmanlı mimarisini bugüne kadar korumayı başarabilmiş yerlerimizden biri. Kartpostal içinde gezdiğinizi düşündürecek bu beldeyi özel kılan özelliklerinden biri de bu sene 70 kriteri yerine getirerek "Sessiz Şehir" seçilmiş olması.

Kaz Dağları

Kaz Dağları

Türkiye'nin en temiz havasına sahip Kaz Dağları İstanbul'dan yaklaşık 430 km uzaklıkta yer alıyor. Yaklaşık 5 buçuk saatlik bir yolculukla ulaşabileceğiniz Kaz Dağları'nda Yeşilyurt, Adatepe gibi köylerden birinde taş evlerde konaklayıp, Zeus Altarı, Tahtakuşlar Köyü, Kaz Dağları Milli Parkı, Mıhlı Çayı gibi birçok yeri keşfe çıkabilirsiniz. Bölgenin birbirinden güzel yemekleri muhakkak tadılmalı. Özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için bu bölge birbirinden güzel kareler sunuyor. Mıhlı Çayı gibi mesire yerleri de piknik severleri memnun edebilir.

Kocaeli

Kocaeli

İstanbul'dan Karadeniz sahillerine ulaşmanın en kolay yollarından biri de Kocaeli'nin Kerpe ve Kefken sahilleri. Burası hem doğal güzelliği, hem de yazın sahilleri ile İstanbullular için birer kaçış rotası. 2 saatlik bir otomobil yolculuğu ile kendinizi bu güzelim sahil kasabalarında bulabilirsiniz.

Kıyıköy

Kıyıköy

Karadeniz sahillerinde trekking yapacağım diyenler için Ağva gibi bir alternatif de Kırklareli'nin Kıyıköy'ü. İstanbul'dan 155 km uzaklıktaki Kıyıköy'e araba ile yaklaşık 2 buçuk saatte ulaşmanız mümkün.

Misi Köyü

Misi Köyü

Misi ya da bugünkü adı ile Gümüştepe Mahallesi Bursa’nın Nilüfer İlçesi’nde Bursa’dan yaklaşık 12 km uzaklıkta yer alıyor. Burası içinden dere geçen, birbirinden renkli evlere sahip şirin bir köy. 1989 yılından beri kentsel sit alanı ilan edilen köyün evleri koruma altına alınmış. Burası da eski bir Rum Köyü. Misi Köyü'nde rengarenk evlerin olduğu sokaklarında kaybolup fotoğraflar çekebilir, dere kenarında çay içerek manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Köyü navigasyonda aradığınızda Gümüştepe Mahallesi diye aramanız gerekiyor. Misi Köyü diye yazınca çıkmıyor.

Mudanya

Mudanya

Trilye'ye yaklaşık 15 km uzaklıkta yer alan Mudanya'nın tarihi Milattan Önce 7. yüzyıla kadar dayanıyor. Kurtuluş Savaşı'nı sonlandıran Mudanya Mütarekesi ile meşhur bu güzide ilçemizin sokaklarında o ahşap evlerin büyüsüne kapılmamak elde değil. Ayrıca sahilde yürüyüş yapıp, Mudanya'nın meşhur köftecilerini deneyimleyebilirsiniz. Sahildeki Mütareke Müzesi Evi'ni de ziyaret etmeyi unutmayın. İstanbul'dan Mudanya'ya Yenikapı'dan feribot ile ulaşmak da mümkün.

Mudurnu

Mudurnu

Tarihi İpek Yolu başta olmak üzere birçok önemli yolun kavşağında yer alan Mudurnu'da Osmanlı mimarisine sahip evlerin güzelliği sizi tarihi bir yolculuğa çıkartmak için bekliyor. Bolu'nun bir ilçesi olan Mudurnu yeme içme anlamında da haftasonu gezilecek yer arayan aileleri memnun edecek zenginlikte.

Safranbolu

Safranbolu

Bir gece konaklamayı göze alanlar için Batı Karadeniz'de Karabük'ün Safranbolu ilçesi oldukça keyifli bir rota sunuyor. İstanbul'dan yaklaşık 409 km uzaklıkta yer alan Safranbolu'nun hem merkezi hem de çevresinde gezilip görülecek çok fazla cazibe merkezi var. Yörük Köyü, Bucak Mencilis Mağarası, Tokatlı Kanyonu ve Kristal Teras bölgede gezilip görülmesi gereken başlıca yerler. Safranbolu yeme içme anlamında da oldukça zengin alternatifleri ile haftasonu gezileri için muhakkak yapılacaklar listesine eklenmeli.

Taraklı

Taraklı

İstanbul’a yakın olsun ama çok da popüler olmasın diyorsanız size güzel bir önerim var: Taraklı Beldesi ya da diğer bir adı ile Mümkünlü. Burası İstanbul’a yaklaşık 2 saat mesafede Sakarya'ya bağlı eski bir Osmanlı köyü. Yıllar önce Şener Şen'in başrolünde olduğu bir reklam filmi ile bizlere kendini tanıttı.

Tekirdağ

Tekirdağ

İstanbul'un yanı başındaki Tekirdağ'a şöyle güzel bir köfte ve Hayrabolu tatlısı yemek için bile gidilebilir. Ayrıca Uçmakdere'de yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Uçmakdere'den Şarköy'e kadar uzanan bölümde Miras Yolu adı verilen bir ekoköy projesi de zamanla hayata geçiyor. Bu rotayı daha çok da popülerleşmeden keşfe çıkabilirsiniz.

Trilye

Trilye

İstanbul'dan biraz uzaklaşmak isteyenler için Bursa oldukça cazip seçenekler sunuyor. Bunların başında da Trilye geliyor. İstanbul'dan sadece 2 saat gibi bir sürede ulaşabileceğiniz Trilye, Rumlar'dan kalma bir balıkçı kasabası. Burayı gezip de etkilenmemek elde değil. Bursa'nın diğer turistik kasabalarından sonra burası da turizmin önemini anlamış ve yeni yeni adımlar atıyor. İyice popülerleşmeden Trilye'yi gezmekte fayda var. Trilye yarım günde rahatlıkla gezilebilecek bir yer. Burası ile birlikte Mudanya ve Misi Köyü hatta zamanınız yeterse Gölyazı'yı da ziyaret edebilirsiniz.

Yalova

Yalova

Eskiden İstanbul'un bir ilçesi olan Yalova'da Erikli Yaylası, Dipsiz Göl ve Çifte Şelale muhakkak görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Hem yeni yapılan Osman Gazi Köprüsü hem de düzenli feribot seferleri sayesinde Yalova İstanbul'a artık çok daha yakın.

Çanakkale - Şehitlikler

Çanakkale - Şehitlikler

Detaylı Çanakkale yeme içme rehberi için Çanakkale'de Nerede Ne Yenir, Ne İçilir? yazımı tıklayabilirsinizOsman Kurt, Çok Gezen Adam - Seyahat ve Otomobil Bloggeri (@cokgezenadam)

Tekirdağ - Şarköy

Tekirdağ - Şarköy

Berliner-Çanakkale

Berliner-Çanakkale