Haftanın panoraması

Haftanın panoraması

Malum, son zamanların moda deyimi, açılım. Siyatesette açılan açılana! Eh, futbol kusur kalır mı? Önceki gece açıldılar! Neler neler yoktu ki açılımda! Taş, sopa, çakmak, şişe, biber gazı, holigan, küfür... Cephane boldu. Belli ki, düşmana (!) karşı hazırlıklı ve organizeydiler. Diyarbakır’da bu olanları basit bir futbol terörü olarak görüp geçiştirmeli miyiz? Olan biten, sadece gördüklerimiz mi? Yoksa derinlerde çok daha büyük çatışmalar mı var?

Mesela, sosyo-ekonomik zeminde ve siyaset ikliminde gelişen politikaların Diyarbakırspor üzerinden yeşil sahadaki tezahürü olamaz mı, Fener maçında yaşananlar? Orada hedef Diyarbakırspor muydu, Fener miydi? Buna iyi bakmak lazım. Diyarbakırspor’a Gaffar Okkan zamanından beri neden devletin dışında yerel unsurların sahip çıkmadığını sorgulamak gerekir. Devlet arka çıktığı için mi Diyarbakırspor’u sahiplenmiyorlar, yoksa Yeşil- Kırmızılı renkler, hazzetmedikleri bir ligde oynadığı için mi?

Kritik soru bu! Derin devlet var da, derin Diyarbakır yok mu? Sakın Diyarbakırspor da, ayrılıkçı harekete alet edilmek isteniyor olmasın? Fotoğraf çok flu. Dikkatli bakmalı! Ve dikkatli olunmalı! 

Hamit TURHAN / hturhan@fanatik.com.tr