Haiti çığlık çığlığa

Haiti'yi vuran 7 büyüklüğündeki depremin yol açtığı dram büyüyerek devam ediyor. Ölü sayısının 150-200 bin arasında olabileceği açıklandı

19 Ocak 2010, Salı 05:00
A A

YAĞMA ÖNLENEMİYOR

Haiti’de geçen salı meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremin üzerinden bir hafta geçti. Bölgedeki Amerikan güçlerinin komutanı General Ken Keen, ölü sayısının 150-200 bin arasında olabileceğini açıkladı.

BİR YANDA ÖLÜM, BİR YANDA LÜKS TATİL

Başkent Port-au-Prince limanının kullanılamaz durumda olması ve havalimanının yetersiz kalması nedeniyle yardımlar sağlıklı bir şekilde ulaştırılamıyor. Yemek, su, giyecek, çadır gibi gündelik yaşam malzemesi kıtlığı nedeniyle baş gösteren yağma ve şiddet olaylarını güvenlik güçleri kontrol altına almakta güçlük çekiyor.

AÇLIKTAN ÖLECEKLER

Başkent civarında 300 bin kadar evsize gereken yiyecek ve ilaç halen ulaştırılamadı. Kent dışındaki yerleşim yerlerinde ise durumun daha kötü olduğu belirtildi. Yağma korkusu da yardımların ulaştırılmasını yavaşlatıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Haiti’de 2 hafta içinde 1 milyon kişiye, 1 ay içinde de 2 milyon kişiye yemek vermeye başlanacağını söyledi. Haiti’de 3 milyon kişinin depremden etkilendiği düşünüldüğünde, Ban Kimun’un açıklaması, onbinlerce kişinin açlıktan öleceğini gösteriyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;