Hakim Ogün Samast'ı azarladı

Hakim Ogün Samast'ı azarladı

12 Ekim 2009, Pazartesi 16:34
A A

Mahkeme heyeti, tabancanın geldiğini söylemesi üzerine Dink Ailesi'nin avukatları sanıkların duruşma salonundan çıkartılarak tek tek bu konuda dinlenmesini istedi.
Avukat Arzu Becerik’in “Bu silahı ilk kez ne zaman eline aldın” şeklindeki sorusuna ise Ogün Samast “Bu silahı olaydan bir iki ay öncesinde bir kere elime aldım. Sonrada Yasin’e geri verdim. Aradan üç yıl geçti. İlk kez kullandığım silahı nasıl hatırlayayım. Silahı ilk kez elime aldığım için onun heyecanı vardı. Yasin silahı belime koyduktan sonra bir daha bakmadım. Olayda kullandıktan sonra tekrar belime koydum. Samsun’a giderken de silah belimdeydi. Ama yolda giderken dışarıda polis otolarını gördüm. Silahı montumun iç cebine koydum. Ama bakmadım. O yüzden rengini hatırlamıyorum. Daha sonra Samsun’da yakalandıktan sonra televizyonda gördüm" dedi.

KAPRİS YAPMA ANLATACAKSAN ANLAT

Mahkeme Başkanı Erkan Canak'ın “Kullandığın silahı hatırlamıyorsun da televizyonda gördüğünü mü hatırlıyorsun” sözü üzerine Ogun Samast, "Ben diyorum ki silahı elime verin size rengini şeklini o zaman söyleyeyim" dedi. Samast bu konuda daha fazla konuşmak istemediğini söyledi
Ogün Samast’a Dink ailesi avukatları tarafından yöneltilen “Atış talimi yaptığın silahla, Dink’i öldürmek için beline taktığın silah aynı mıydı?” sorusuna “Silahı hatırlamıyorum. Onu Yasin’e sorun” dedi. Avukat Arzu Becerik, "Şu an hatırlamadığını söylüyorsun ama olayın üzerinden 3 gün geçtikten sonra savcılıkta verdiğin ifadede de hatırlamadığını söylüyorsun" diye sorması üzerine Ogün Samast, "Ben hatırlamıyorum ya hatırlamak zorunda mıyım? Allah Allah" diye yanıt verdi. Bunun üzerine mahkeme başkanı Erkan Canak, Ogün Samast’a “Kapris yapma anlatacaksan anlat” dedi.
Avukat Bahri Belen’in "Sen o gün silahı eline alıp kararlı bir şekilde Agos’a gittin" demesi üzerine Ogün Samast araya girerek "Hayır kararlı değildim. Daha fazla soru sormayın silahı gösterin. Size söylerim. Ben düğüne gitmiyordum ki silah ne güzelmiş diye bakayım. Adam öldürmeye gidiyordum. Silahın ne bileyim rengini şeklini" dedi.
Mahkeme başkanı Erkan Canak, adli emanetten getirilen silahı görevliler aracılığıyla Ogün Samast’a eline verdi. Tabancayı inceleyen Ogün Samast, silahın emniyetinin çalışıp çalışmadığını kontrol etti. Silahın paslandığını ve üzerinde çizikler oluştuğunu söyleyen Ogun Samast, cinayette kullandığı silahın elinde tuttuğu silah olduğunu açıkladı.

ONUN YAPACAĞI SADECE TETİĞE BASMAKTI

Daha sonra duruşmaya alınan Yasin Hayal ise, “Silahı 9 mermi ile Ogün Samast’a teslim ettim" dedi. Mahkeme başkanı Erkan Canak’ın silahı tarif etmesini istemesi üzerine siyah renkli ve 8 artı bir mermi kapasiteli el yapımı olduğunu söyleyen Yasin Hayal, “Gemi kazasında ölen bir kişiden aldım. Mermileri kendim takarak Ogün’ün İstanbul’a gitmesinden iki gün önce gece atış talimine gittik. Bu şekilde silahta aksaklık olup olmadığına baktık” dedi. Bir avukatı “17 yaşındaki çocuğa nasıl güvenerek silah verdin” demesi üzerine Yasin Hayal “Onun yapacağı sadece tetiğe basmaktı. O kadar ince düşünmedi” diye yanıt verdi.
Davanın tutuklu sanıklarından Ahmet İskender ve Ersin Yolcu ise silahın sadece siyah renkli olduğunu uzaktan gördüklerini söyledi. Erhan Tuncel ise Başkan'ın “Silahı gördün mü?” sorusu üzerine “Silahı daha önce görmedim. Televizyondan gördüm. Ben de 7,65 çapında küçük bir silah vardı. 6 tane mermi alıyordu. İstihbarat çalışmalarında kullanıyordum” dedi.
Erhan Tuncel. “Yasin Hayal’in Ogün Samast’a Dink’i öldürmesi için silah verdiğini biliyor muydun?” soruna “Yasin bana sadece silah ayarlayacağını söyledi. Ben Yasin’in yaptıklarını sadece düşünce aşamasındayken biliyorum” cevabını verdi.

İSTANBUL ,(DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;