Hakim ve savcılara Pakistan'ı hatırlattı

HSYK Başkanvekili Özbek “Pakistan'da Ziya-ül Hak, kanlı darbe sonrası hazırlanan Anayasa üzerinde yemin edilmesini istedi, hakim ve savcıların bir tanesi etmedi. Türk hakim ve savcıları, onlardan duyarsız değil” dedi

Hakim ve savcılara Pakistan'ı hatırlattı

ADLİYEDE TOPLANDILAR

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek dün Ankara Adliyesi’nde hakim ve savcılarla bir araya gelerek Anayasa değişiklik paketine ilişkin görüşlerini paylaştı.

Toplantıya HSYK Başkanvekili Özbek’in sözleri damga vurdu. 1977’de askeri darbe ile Pakistan’da yönetime el koyan Ziya Ül Hak’ı hatırlatan Kadir Özbek, “Darbe sonrası yeni bir Anayasa hazırlayan Ziya Ül Hak bütün yüksek yargı temsilcilerinin Anayasa üzerine yemin etmesini istedi. Ancak Pakistan’da hiçbir yargı temsilcisi bu emre uymadı ve görevlerinden istifa etti” dedi.

‘DUYARSIZ DEĞİLİZ’

Kadir Özbek “Türk hakim ve savcıları, Pakistan hakim ve savcılarından daha duyarsız değillerdir. Bu bağlamda, Türk hakim ve savcıları üzerlerine düşenleri, hukuk kuralları içinde yargıyı savunma adına yerine getirecektir” diye konuştu.

AK Parti’nin Anayasa değişiklik paketinin 12 Eylül Anayasası’ndan daha geri olduğunu söyleyen Kadir Özbek, “12 Eylül Anayasası’nda kuvvetler ayrılığı ilkesi benimsenmiştir. Çok ilginçtir. Darbeci olarak yargılanması gündeme gelen Kenan Evren bile kuvvetler ayrılığı ilkesini muhafaza etti. Ancak şimdiki düzenlemelerle bu ilke geriye götürülmek isteniyor” dedi.

‘CÜBBENE SAHİP ÇIK’

AK Parti hükümetinin “Hepsi benim olsun mantığıyla hareket ettiğini” öne süren HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, “Yargıçları tamamıyla dosyanın içine hapsetmek ve yargı bağımsızlığını yok etmek için Anayasa değişikliği adı altında bir durumla karşı karşıyayız. Sanırım dosyaların arasından çıkma zamanı geldi” diye ekledi.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker “Yargının alt yapı sorunları çözülmeden üst yapıda bir şey yapılması mümkün değildir. Yargıçlar cübbelerini giydikten sonra ideolojilerini ve düşüncelerini bir tarafa bırakır. Cübbeler yargıçların en önemli varlığıdır, onları koruyun. Ancak Anayasa paketine ilişkin olarak referandum sonucunda ortaya çıkacak iradeye saygılıyız” diye konuştu.

‘ZEHİRLİ ELMA’

GİBİ Toplantıda söz alan Ankara Hakimi Zerrin Toga da Anayasa paketine ilişkin eleştirilerini sıraladıktan sonra “Paketin içinde birinci sınıf hakim ve savcıların HSYK’ya seçilmesi gibi birkaç tane iyi düzenleme söz konusu. Ancak bunlar Pamuk Prenses’e sunulan zehirli elma niteliğindedir. Yargının bu sesine kulak verilmeli ve artık Beyaz Atlı Prens gelmelidir” dedi.

‘DESTEK Mİ ARIYORSUNUZ’

Ankara 10. İş Mahkemesi Hakimi Abdullah Erdem de “Bu toplantının yapılması, ister istemez, ‘Kendi görüşlerine destek mi arıyorlar?’ sorusunu aklıma getiriyor” diye konuştu.

Bunun üzerine HSYK Başkanvekili Özbek, “Kendi görüşlerimize destek arıyoruz. Kendi görüşlerimiz, yılların deneyimlerinden süzülerek edinilmiştir” karşılığını verdi. 

2