Hakkarili Yağmur’un İstanbul hayali gerçek olacak

Hakkari'de yaşayan 8 yaşındaki Yağmur'un en büyük hayali, İstanbul'daki boğaz köprülerini görmekti. Maddi imkanı olmayan babası, kızını İstanbul'a götüremeyince, ona martı sesi bile olan rengarenk bir köprü maketi yaptı. POSTA'da bugün manşet olan Yağmur'a güzel haber ise Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan geldi...

19 Haziran 2017, Pazartesi 09:28
A A
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yaşayan Güder Ailesi'nin ikinci sınıf öğrencisi kızları Yağmur, babasına İstanbul’daki Boğaz Köprüsü'nü çok merak ettiğini ve gidip görmek istediğini söyledi. Kızının bu isteğini yerine getirememenin üzüntüsünü yaşayan baba Aydın Güder, çareyi Boğaz Köprüsü'nü evine getirmekte buldu.


GECELERİ KIZIYLA BİRLİKTE MARTILARI DİNLEYİP KÖPRÜYÜ İZLİYOR


Kendi imkanları ile yaptığı Boğaz Köprüsü'nün maketine ışık ve ses sistemini yerleştiren Güder, geceleri kızı Yağmur ile beraber martı sesleri eşliğinde Boğaz Köprüsü'nün ışıklarını izliyor.


1 PERDE KORNİŞİ, 3 ŞEMSİYE, LED IŞIKLAR


Kızı Yağmur’un Boğaz Köprüsü'nü çok merak ettiğini belirten baba Aydın Güder, "Maddi imkansızlıklardan dolayı onu İstanbul’a götüremedim. Kızım için maketini yaptım. Kızım bana Boğaz Köprüsünü merak ettiğini, oradaki martı ve vapur seslerini duymak istediğini söyleyince, kızım sana aynısını burada da yapacağım dedim. İki buçuk gün uğraştım ama değdi. Baya güzel bir köprü yapmış oldum. Köprünün uzunluğu 2 metre 10 santimetre. Bir tane perde kornişi, 3 adet şemsiye, led ışıklar ve ses sistemi kullandım. Boğaz Köprüsünün havasını oluşturmaya çalıştım" dedi.'BENİM BABAM BİR TANE'


Kızı Yağmur’un yaptığı köprüyü çok beğendiğini söyleyen baba Güder, "Kızım köprünün gerçeğini görmek istiyor. Nasip olursa, inşallah bir gün kızımı İstanbul’a götürüp Boğaz Köprüsünden geçirmeyi düşünüyorum" diye konuştu.

Güder, yaptığı köprüyü komşularının ve Yağmur’un arkadaşlarının çok beğendiğini belirterek, "Çocuklar hep televizyondan İstanbul’u görüyorlar ve merak ediyorlar. Birkaç kişi benden aynısını yapmam için sipariş de verdi. Görenler çok beğeniyor. Destek verilirse kızım Yağmur gibi İstanbul’u görmek isteyen çocuklara köprüler yapabilirim" ifadelerini kullandı.Babasının yaptığı köprüyü çok beğendiğini söyleyen Yağmur, "Benim babam bir tane" dedi. 
 

BAKANLIK'TAN MÜJDE GELDİ


POSTA'nın bugün manşet yaptığı haber Gençlik ve Spor Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri, maddi imkansızlıklardan dolayı Yağmur’u İstanbul’a götüremediği için köprünün maketini yapan babaya ulaştı.Yetkililer, 8 yaşındaki Yağmur ve sınıf arkadaşlarını İstanbul’a götüreceklerini bildirdi. Özellikle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü merak eden ve görmek isteyen Yağmur ile sınıf arkadaşları için bir gezi düzenleyecek Bakanlık, aynı zamanda Yağmur’un ablasını da gençlik kamplarında misafir edecek.


İBB'NİN DAVETİ ÜZERİNE BUGÜN GELİYORLAR


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Kızılay Şube Başkanlığı ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü de haberin ardından harekete geçti. Birçok kurumdan arandığını belirten baba Aydın Güder, "Sağ olsunlar kızımın hayalini gerçekleştirmek isteyen birçok kurum bizzat benimle iletişime geçti. Hepsinden Allah razı olsun. Telefonum hiç susmadı" dedi.

Kızının hayalinin gerçekleşecek olmasından büyük mutluluk duyduğunu belirten Güder, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın daveti üzerine bugün İstanbul’a hareket edeceklerini söyledi.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;