Hamas: Ateşkes için yarını bekleyeceğiz

Gazze'ye saldırının 7. günü geride kalırken, dün akşam saatlerinde yapılan açıklamalarla beliren ateşkes ümitleri şimdilik suya düştü. Hamas'tan yapılan açıklamada ateşkesin gece mümkün olmayacağı belirtildi

21 Kasım 2012, Çarşamba 00:29
A A

Gazze'de tam bir 'ateşkes' muamması yaşanıyor. Dün akşam saatlerinde "İsrail'le ateşkes için anlaşmaya varıldı" duyurusu yapan Hamas'tan yeni bir açıklama geldi. Hamas'ın Siyasi Birimi Üyesi İzzet er-Reşak, İsrail ile ateşkes anlaşmasının bu gece (dün) ilan edilmeyeceğini belirtti.

Reşak Mısır'ın başkenti Kahire'de, Mısır ve Filistinli yetkililerin ateşkesi görüşmek üzere toplandığı bir otelde yaptığı basın açıklamasında, İsrail'in daha önce üzerinde anlaşmaya varılmış ateşkes maddelerine cevap vermemesinden dolayı ateşkesin bu gece ilan edilmeyeceğini belirtti.

>>> ATEŞKES ANLAŞMASI YAPILDI

İsrail'in Mısır ve Filistin tarafından üzerinde anlaşmaya varılan Gazze'de ateşin durmasını içeren maddelere cevap vermediğini vurgulayan Reşak ''Hala İsrail tarafından cevap bekliyoruz. Ateşkesin yarın (bugün) ilan edilmesini temenni ediyoruz'' dedi.

İsrail'in ateşkes teklifine yanıt vermediğini söyleyen Hamas'tan bir yetkili, ateşkesin bu gece mümkün olmayacağını belirtti ve "Yarına kadar beklememiz gerekiyor" dedi.

Hamas, akşam saatlerinde Mısır'ın arabuluculuğa İsrail ile ateş üzerine anlaşma sağlandığı duyurmuştu. Yapılan açıklamada TSİ 21.00'de ateşkes ilan edileceği ve 00.00'da yürülüğe gireceği bildirilmişti.

Gazze'yi ziyaretinin ardından Mısır'a geçen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun AA'ya yaptığı açıklamada Hamas'ı destekler nitelikteydi: ''Ateşkes anlaşması yapıldı. Bu gece 00.00'de ateşkes yürürlüğe girecek.''

Hamas kanadından bu yönde bir açıklama yapılırken, İsrail'den 'ateşkes anlaşmasının henüz sonlandırılmadığı' açıklaması geldi. Mısır yetkililerince yapılan açıklamada da 'İsrail'le görüşmelerin devam ettiği' kaydedildi.

1 İSRAİLLİ DAHA ÖLDÜ
Ateşkese yönelik görüşmeler sürerken, Gazze'den saldırı habeleri de gelmeye devam ediyor. Hamas'ın İsrail'in saldırılarına karşılık attığı roket nedeniyle Eşkol'da bir İsrailli daha hayatını kaybetti. Hamas'ın saldırıları sonucu daha önce 3 İsrail vatandaşı hayatını kaybetmişti.

Rishon Lezion kentinde bir eve isabet eden roket nedeniyle de bazı İsrail vatandaşlarının yaralandığı bildirildi. İsrail tarafından düzenlenen bir saldırıda ise 2 gazeteci hayatını kaybetti.

'EVLERİNİZİ DERHAL TERK EDİN'

Gelişmenin öncesinde ise İsrail ordusu, Gazze semalarına "şehri derhal terk edin" bildirileri atıldı. Bildiride, "Kendi güvenliğiniz için derhal evlerinizden ayrılın ve şehir merkezinde toplanın" denildi. İsrail'in bildirileri Arapça attığı da görüldü.

DAVUTOĞLU GAZZE'DE İKEN SALDIRI

İsrail savaş uçakları, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi başkanlığındaki Arap Birliği ülkeleri dışişleri bakanlarından oluşan heyetin ziyaret ettiği Gazze'ye saldırı düzenledi. Bağdat Caddesi'ne düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 10 kişi yaralandı.

BM GENEL SEKRETERİ İSRAİL'DE

İsrail'in Gazze'ye havadan ve denizden saldırısının 7. gününde, "ateşkes" için diplomatik girişimler hızlandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Gazze'de. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun Mısır'ın ardından İsrail'e gitti. Ban'ın Ramallah'da Mahmud Abbas'la da görüşmesi bekleniyor.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise, "Hamas'ın İsrail'e roket saldırılarını durdurması" çağrısı yenilenirken, krizin çözülmesine Mısır'ın yardımcı olabileceği vurgulanmıştı.

CLINTON NETANYAHU İLE GÖRÜŞECEK

İsrail'in kara operasyonuna destek vermeyen Obama yönetimi de, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ı Tel Aviv ve Ramallah'a gönderiyor. Bugün İsrail'e hareket edecek Hillary Clinton, yarın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Ramallah'da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la bir araya gelecek.

KARA OPERASYONU ASKIDA

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Tel Aviv ve Ramallah'a ziyareti öncesi, "ateşkes"le ilgili bir açıklama da İsrail'den geldi. İsrail kara operasyonunu şimdilik askıya aldığını açıkladı. Fransız haber ajansı AFP'ye açıklama yapan bir İsrailli yetkili, "Kara operasyonunu askıya alma kararını, diplomatik girişimlere bir şans tanımak için aldık" dedi.

BAN: ACİLEN ATEŞKES İLAN EDİLMELİ

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi'ye görüşmesi sonrası bir basın toplantısı düzenledi. BM Genel Sekreteri Ban, Gazze'de acilen ateşkes ilan edilmesini talep etti.

İsrail'in olası kara operasyonunun "tehlikeli bir çatışma"ya yol açacağı uyarısı yapan BM Genel Sekreteri Ban, bunun önlenmesi gerektiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban, İsrail ve Filistinli yetkililerle görüşmek üzere Tel Aviv ve Ramallah'da bulunoyr.

BANKA YERLE BİR EDİLDİ

İsrail dün gece de, Gazze'yi havadan bombalamaya devam etti. İsrail savaş uçakları, dün gece düzenlenen saldırılarda Gazze'nin altyapısını hedef aldı. Hamas'ın uluslararası amborgoyu hafifletmek için kurduğu "İslami Ulusal Bankası"na düzenlenen hava saldırısında bina yerle bir edildi. Hamas bu banka aracılığıyla çalışanlarının maaşlarını ödüyordü.

ALTYAPI VURULDU

"Ateşkes" sağlanmadan önce Gazze'deki altyapıyı yerle bir etmeyi planlayan Netanyahu hükümeti, dün Gazze kentinin yanı sıra Han Yunus ve Mısır sınırına yakın bölgeleri de bombaladı. Buralarda özellikle yollar ve köprüler hedef alındı. İsrail'in 7 gündür süren saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı da 121'e ulaştı. Hayatını kaybedenlerin 56'sı sivil.

100'DEN FAZLA ROKET ATILDI

Filistin devlet haber ajansı Maan'a açıklama yapan Hamas'ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları ise, dün İsrail'e 100'den fazla roket fırlattıklarını açıkladı. İsrail haber sitesi Ynet'in haberinde ise, dün İsrail'e 135 roketin atıldığı belirtildi. 67 roketin İsrail topraklarına düştüğü, 42'sinin ise füze savunma sistemi "Demir Kubbe" tarafından havada imha edildiği açıklandı.

GIDA İHTİYACI MISIR'DAN

Gazze'ye yönelik İsrail saldırıları devam ederken, Mısır'da bulunan onlarca Filistinli Refah sınır kapısından geçerek Gazze'ye giriş yaptı. 

İsrail saldırılarının kendilerini yıldırmayacağını ve İsrail'in saldırılarına rağmen Mısır'da kalmak yerine Gazze'ye dönmeyi tercih ettiklerini söyleyen Filistinliler, tüm dünyadan direnişlerine destek istedi.

Refah kapısının Mısır tarafından temel ihtiyaç maddeleri satın aldıkları gözlenen Gazzeliler, İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'de temel gıda maddeleri dahil ihtiyaçlarını karşılayacak malzeme bulmakta güçlük çektiklerini söyledi.

NTV

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;