Hamile kalamamanın 10 önemli nedeni (Tüp bebek son tedavi yöntemleri)

Enfeksiyonlar, tüplerde tıkanıklık, miyomlar gebe kalmayı zorlaştırıyor. Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Murat Keskin, gebe kalamama nedenlerini anlattı

30 Ekim 2017, Pazartesi 16:24
A A
1) Yumurtlamanın olmaması

1) Yumurtlamanın olmaması

Gebeliğin olabilmesi için mutlaka kadında yumurta, erkekte sperm, bir de bunların birleşip yerleşebileceği rahime ihtiyaç var. Gebe kalamayan hastaların yüzde 20-25’inde yumurtlamama sorunu bulunur. Bu hastaların çoğunda en belirgin özellik seyrek adet görme ya da hiç görememedir. Bunun en sık nedeni polikistik yumurtalık hastalığıdır. Kilo alma, adet düzensizliği, tüylenme ve gebe kalamama şikayetlerine neden olur. Bunun dışında prolaktin (süt hormonu) yüksekliğinde ve tiroid hastalıklarında yumurtlama problemleri görülebilir. Bir de yumurtalıkların hiç gelişmediği doğuştan kromozom bozuklukları var. Bu da yumurtlama sorununa yol açar.

2) Düşük yumurtalık rezervi

2) Düşük yumurtalık rezervi

Kadın yumurtalığında doğuştan belirli sayıda yumurta bulunur. Ergenlikten itibaren kadın yumurtaları azalmaya başlar. Yıllar ilerledikçe yumurtalar azalır, menopozla biter. Özellikle 35 yaşından sonra yumurtaların sayısı düşer, geride kalanların kalitesi bozulmaya başlar. Yumurta sayı ve kalitesi bozuldukça gebe kalma şansı azalır.

3) Rahim anomalileri

3) Rahim anomalileri

Bebeğin yerleşmesi, gelişmesi ve yaşayabilir hale gelmesi için rahim çok önemli. Gebe kalamama ya da gebeliğin erken sonlanması gibi sorunlarda rahimin doğuştan yapısal bozuklukları rol oynayabilir. Bu sorunlar rahimin olmaması, çift rahim, rahimi ikiye bölen perdeler, yarım rahimler, T şeklinde görülen rahimin şekil bozuklukları olarak karşımıza çıkar.

5) Adenomiyozis hastalığı

5) Adenomiyozis hastalığı

Rahim iç tabakası (endometrium) hücrelerinin anormal bir şekilde gidip rahim duvarının içine yerleşmesidir. Nedeni bilinmiyor. Bu hastalık aşırı adet kanaması ve adet sancılarına da yol açar. Ultrasonograf

6) Rahim içi yapışıklıklar

6) Rahim içi yapışıklıklar

Kürtaj gibi rahim içi cerrahi müdahaleler veya enfeksiyonlar nedeniyle rahim iç zarında yapışıklıklar oluşabilir. Az adet görme yada hiç adet görememe yakınmalarına neden olur. Gebeliğin oluşma ihtimali çok düşüktür. Histereskopi denen bir yöntem ile bu yapışıklıkların açılması gerekir.

7) Enfeksiyonlar

7) Enfeksiyonlar

‘Kronik endometrit’ denen rahim içi iltihapları önemli bir kısırlık nedenidir. Rahim içi biyopsisi yapılarak tanı konabilir. Özellikle tüberküloza bağlı enfeksiyonlar ağır sorunlar yaratabilir. Bu enfeksiyonlar sadece rahimle sınırlı kalmayıp yukarı doğru çıkarak tüplere hasar verebilir.  

8) Tüplerde tıkanıklık

8) Tüplerde tıkanıklık

Gebeliğin oluşabilmesi için gerekli yapılardan biri de tüplerdir. Sperm ile yumurta burada buluşup döllenme sağlanır. Tüpler tıkalıysa döllenme gerçekleşmeyeceği için gebelik de oluşmaz. En sık nedeni cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır. İlaçlı rahim filmi (HSG) ile durum anlaşılabilir. Laparoskopi ya da tüp bebek tedavileriyle gebe kalma şansı yakalanabilir.

9) Endometriyozis

9) Endometriyozis

Bu hastalıkta rahim iç zarı hücreleri, olağandışı bir şekilde rahimin dışına yerleşir. Karın içinde yaygın yapışıklıklara neden olur. Tüplerin çalışmasını bozabilir, tüpler tıkanabilir. Ayrıca yumurtalıklarda çikolata kistleri denen kitleler oluşturabilir. Çikolata kistleri yumurtalığa hasar verip yumurta rezervini azaltır, yumurta kalitesini bozar. Şiddetli adet sancıları ve cinsel ilişkide ağrıya yol açar.

10) Erkek kısırlığı

10) Erkek kısırlığı

Erkeklerde sperm sayı, hareket ve yapısını etkileyen birçok neden kısırlığa yol açar. Sperm üretimi şu durumlarda bozulabilir:  

? Doğuştan kromozom bozukluklarında, ? Erken teşhis edilmemiş inmemiş testis hastalığında, ? Hormonal bozukluklarda, ? Ergenlikte geçirilen kabakulağa bağlı testis enfeksiyonlarında,  

? Testis travmalarında, ? Kanser ve kanser tedavilerinde. ? Sperm kanal tıkanıklığı varsa veya sperm kanalı doğuştan gelişmemişse sperm üretilemez. Bu da kısırlık nedenidir.