Hamile kalamayanlara ABD'de taşıyıcı annelik umudu

Gebeliği taşıyamayan kadınların umudu olan taşıyıcı annelik, bebek sahibi olamayan çiftlerin yüzünü güldürüyor. Türkiye'de yasal olarak yapılamayan taşıyıcı annelik için çiftler ABD gibi ülkeleri tercih ediyor

23 Şubat 2015, Pazartesi 16:08
A A

Yıllardır bebek özlemi çeken aileler için sunulan pek çok çözüm ne yazık ki bazı kadınlar için uygun olamıyor. Bebeği taşıyamayan ya da sağlığı nedeniyle hamile kalması sakıncalı olan anneler için Türkiye’deki alternatifler çözüm sağlamıyor. O nedenle de pek çok aile taşıyıcı annelik için başka ülkelere gidiyor.

Doğuştan rahmi olmayan, sonradan hastalık sebebiyle rahmini kaybeden, çeşitli sebeplerle rahmi gebeliği taşıyamayan,  hamilelikleri sürekli olarak düşükle sonuçlanan veya diğer sağlık sebepleri ile hamile kalması riskli olan kadınlar için bazı ülkelerde tercih edilen “Taşıyıcı Annelik” yöntemine Türkiye’den de oldukça talep var. Taşıyıcı annelik konusunda danışmanlık veren Yeni Bir Hayat Genel Müdürü Şevki Akaydın, çiftlerin yasal olarak her türlü haklarının garanti altında olduğu ABD’de taşıyıcı annelik konusunda çiftlere yardımcı olduklarını belirtiyor.

Yeni Bir Hayat Genel Müdürü Şevki Akaydın, “Yeni Bir Hayat" olarak ABD'de taşıyıcı annelik yöntemi ile anne-baba olmak isteyen ailelerin oradaki Taşıyıcı Anne kurumları, tüp bebek merkezleri ve süreçteki yasal destekleri için danışmanlık hizmeti sunuyoruz” diyerek süreci şöyle anlatıyor:

“Taşıyıcı annelik sık sık yumurta donasyonu ile karıştırılır. Oysa taşıyıcı annelik, anne ve babadan oluşturulan embriyonun bir başka bayan tarafından 9 ay boyunca taşınarak doğumun gerçekleşmesidir. Eğer çiftler sağlıklı bir yumurta ve sperme sahip ancak sadece hamilelikte sıkıntı yaşıyorlarsa bebeğin biyolojik anne ve babası değişmez. Bu tür durumlarda taşıyıcı anne bebeğin biyolojik annesi değildir. O sadece hamilelik boyunca bebeği taşımakla, doğum sonrasında bebeği gerçek anne ve babasına vermekle yükümlüdür.”

MERDİVENALTI KLİNİKLERE DİKKAT!

“Biz danışmanlık şirketi olarak ABD'de taşıyıcı annelerin bağlı olduğu kurumlarla iletişime geçiyoruz.Tüm süreçlerde aile ile birlikte hareket ediyor. Taşıyıcı annelik sürecinin başından sonuna sürecin en uygun ve doğru şekilde uygulanması konusunda tam hizmet veriyoruz.” diyen Akaydın, taşıyıcı anneliğin çok ciddiye alınması gereken bir karar olduğunu vurguluyor.

Yeni Bir Hayat Genel Müdürü Şevki Akaydın, ülke seçiminin de bu konuda çok önemli olduğunu hatırlattı:

“Maalesef bazı ülkelerde yasal boşluklardan dolayı bu hizmet hiçbir denetimden geçmeden sunuluyor. Yani bir başka ifadeyle merdiven altı kliniklerde bile yarı yasal olarak taşıyıcı annelik hizmeti veriliyor. ABD’deki gibi yasal olarak sıkı bir denetim olmadığı için karşılaşılabilecek sorunların nasıl çözüleceği de net değildir. Ayrıca doğum sonrasındaki işlemler de yasal olarak denetlenmiyor. Yeni Bir Hayat olarak çalıştığımız taşıyıcı annelik ve tüp bebek merkezlerinde yüksek standartlarda, her türlü detayın önceden düşünüldüğü bir hizmet sunuluyor.”
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;