Prof. Dr. Derin Kösebay

//icdn.posta.com.tr/images/none/16x9.jpg

Hamile kalma şansım var mı?

Pazar, 08 Kasım 2009 - 20:14

SORU 31 yaşındayım. 2 ay önce bir kadın doğum uzmanına gittim. Ultrasonda yumurtalıklarım bitişikmiş. Ateşli bademcik iltihabı dışında hiçbir hastalık geçirmedim. Doktorum rahim filmi istedi. Çektirdim, rahim ağzında ufak bir yapışıklık olduğunu söyledi. 6 yıldır çocuğum olmuyor. Eşimin sprem sayısı normal. Prolaktin hormonu yüksek çıktı. Bunun için ilaç kullanıyorum. Doktorum, hormon testi, smear testi yaptı, rahim filmi çekti. Bunun dışında gereken bir test var mı? Ben hamile kalabilir miyim? Şansım yoksa tedaviyi bırakmak istiyorum.

CEVAP Sevgili okuyucumuz, daha 31 yaşındasınız gebelikten ümidinizi kesmek için daha vakit erken. Kabaca yapılması gerekenleri doktorunuz yaptırmış. 6 senedir bu konu ile uğraşıyorsanız ve hâlâ bir sonuç yoksa jinekolojik endokrinoloji bölümü olan bir merkeze başvurmanızda yarar var.

Benden parça aldılar, durumum nedir?

SORU 62 yaşındayım, evli, 3 çocuk annesi bir kadınım. 30 sene önce eşimle birlikte bel soğukluğu yüzünden tedavi gördüm. 10 sene önce de benden parça alındı. Bulguları size yolluyorum. Bunları yorumlamanız mümkün olabilir mi?

CEVAP Rahim içinden alınan parçada bir enfeksiyon olduğu anlaşılıyor. Hepatit ile ilgili test ise bir enfeksiyonun olduğunu gösteriyor denebilir. Ama bu durumun başka testlerle doğrulanması gerekiyor.

Yeniden hamile kalabilir miyim?

SORU 20 yaşındayım. 22 Ekim’de suni ddoğum ile 2.5 aylık ilk bebeğimi aldırdım. Tekrar çocuğumun olma ihtimali var mı? Bir daha ne zaman çocuğum olur?

CEVAP Sevgili okuyucumuz, düşük sonucu bir problem oluşmadı ise (Yüksek ateş, karında ağrı, kötü kokulu akıntı vb) tekrar gebe kalmamanız için bir neden yok. Ne zaman gebe kalınmalı? Bence 5-6 ay vücudun normale dönmesi, hormonların bir süre normal çalışması için beklemekte yarar var.

Polikistik over için şeker ilacı verdiler

SORU 33 yaşındayım, 3 yıllık evliyim. Adet düzensizliğim var. Doktor polikistik over hastalığım olduğumu söyledi, hormon testi yaptı. Bütün hormonlar normal çıktı. Metformin adlı bir ilaç verildi. Şeker için kullanılıyormuş. Benim şekerim yok ama insülinimi düzene sokması ve yumurtlamamı düzenlemesi için verdiğini söyledi. Bir hafta kadar ara verdim ama sizce bu ilaca devam etmeli miyim?

CEVAP Polikistik over’de yumurtalıklardaki hormon bozukluğu dışında insülin hormonunun metabolizmasında da değişiklikler olmaktadır. Bu nedenle kullandığınız ilaç da tedavide uygulanmaktadır. Doktorunuz sizin için bu tedaviyi uygun gördüğüne göre kullanmaya devam etmelisiniz.