Hamilelerin oruç tutmaları sakıncalı mı?

Ramazan ayına sayılı günler kala tüm anne adaylarının merak ettiği “Hamilelerin oruç tutmaları sakıncalı mı” sorusuna cevap…
 

23 Mayıs 2017, Salı 17:23
A A
Ramazan ayının yaklaşması ile oruç tutmak isteyen anne adayları hamillerin oruç tutup tutamayacağı konusunda ikilime düşerlerken, gebelikte beslenmenin önemine değinen uzmanlar özellikle hamileliğin ilk ve son 3 ayında oruç tutmanın sakıncalı olduğunu ifade ederler.  Oruç tutan anne adayları bu süreçte kan şekerinin düşmesine bağlı olarak sinirlilik, halsizlik, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Gebelikte oruç tutma ile ilgili Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları hamilelikte oruç tutulması ile ilgili görüşlerini şöyle ifade ederler;

SAĞLIK SORUNLARI YAŞANMASINA NEDEN OLABİLİR
Oruç tutan anne adayları öncelikle kan şekerinde yaşanan düşmeye bağlı olarak; halsizlik, baş dönmesi, sinirlilik ve baş ağrısı gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler. Bu gibi sağlık sorumları anne adaylar için riskli durumlara neden olabilir. Gebelik döneminde anne adayları kan şekerlerinin düşmesi ve vücut ısılarının azalmasına meyillidirler.

BAZI RİSKLERİ TAŞIR
Uzmanlar gebelik döneminde oruç tutmanın annenin ve bebeğin sağlığı açısından bazı riskleri taşıdığını ifade ederler. Oruç tutmayı planlayan anne adaylarının bu riskleri göz önünde bulundurması ve bu kararı almadan önce mutlaka doktoruna başvurması önerilir. Anne adayının oruç tutmasına doktor tarafından onay verildiğinde bazı konulara dikkat etmesi gerekir. Bu konulardan birisi sıvı kaybını önlemektir. Özellikle yaz aylarında tutacak oruçta sıvı kaybını azaltmak için anne adayının mümkünse dışarı çıkamaması ve mutlaka sahura kalkması önerilir. Uzmanlar, gebelerin oruç ibadetini gebeliklerinin bitmesinden sonra kaza orucu tutarak yerine getirmelerinin, hem kendileri hem de bebekleri açısından çok daha olumlu olacağının altını çizmektedirler.

BU HASTALIKLAR VARSA KESİNLİKLE ORUÇ TUTMAYIN
Gebe olmalarına rağmen oruç ibadetini yapmak isteyen hamilelerin bu kararı vermeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları ve risk taşıyıp taşımadıklarını öğrenmeleri gerekir.  Anne adayında yüksek tansiyon, şeker hastalığı, gebelik şekeri, karaciğer hastalığı ve mide ülseri gibi hastalıklar mevcutsa bu gibi durumlarda oruç tutmanın sakıncalı olması nedeniyle doktorlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmez.

Hamileyken Oruç Tutmak Anne ve Bebeğe Zarar Verir mi?
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;