Hamileliğe engel teşkil eden etmenler

Her kadın bebek sahibi olmanın hayalini kurarken önüne ne yazık ki bazı engeller çıkıyor. İşte hamile kalma olasılığınızı azaltan nedenler…  

18 Mayıs 2017, Perşembe 16:32
A A

Her kadın bebek sahibi olacağı günü hayal ederek yaşar. Ancak bazı nedenlerden dolayı bu hayalin gerçekleşmesi bazı etkenlerden dolayı sekteye uğrayabilir. Kadınların hamile kalmalarına pek çok etken etki edebilir.  

Özellikle hamile kalmayı zorlaştıran etkenlerden bir tanesi,  kadının ilerleyen yaş faktörüdür.  İlerleyen yaşlarda kadınların yumurtalarının fonksiyonel olarak yetersiz olması gebeliğe engel teşkil eden en önemli etkenlerden bir tanesi olarak ortaya çıkar.

Bunun dışında gebeliğe etken olan diğer faktörler ise, yumurta bozukluğu, follop tüplerinin tıkalı olması, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, erkek kaynaklı sorunlar,  kaliteli yumurtanın olmaması (ileri yaş), çikolata kisti (endometriozis)  olarak ifade edilir.  

Yumurtlama sorunu

Yumurtlama sorunu

Beyinde bulunan hipofiz bezinden gelen işaret ile FSH denilen, folikül uyarıcı hormon devreye girerek gebeliğin oluşması için gerekli koşulları sağlamaya başlar. Bu uyarılma ile birlikte yumurta büyür ve çatlar.

Sitemin düzensiz çalışması, ovulasyon sorununu otaya çıkarır. Bu da yumurtlamanın çoğu zaman düzensiz olması ya da hiç olmaması anlamına gelmektedir. Bu gibi sorunlarda bebek sahibi olmak isteyen çiftlere tüp bebek tedavisi yöntemleri tavsiye edilmektedir.  

Tüplerin tıkalı olması

Tüplerin tıkalı olması

Hamileliğe engel olan etmenlerden birisi de tıkalı olan tüplerdir. Tüpler yumurta ile spermin bir araya gelmesini sağlayan fonksiyonel bir aracı olarak tanımlanır. Kadınlarda iki fallop tüpü bulunmaktadır. 

Cinsel birliktelikten sonra sperm rahim kanalı ağzıyla rahim içine geçerek, oradan tüplere ulaşır. Tüplerde bir tıkanıklık söz konusu ise, bu karşılaşma sağlanamaz ve gebelik oluşmaz.  

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar

Gebeliğe engel teşkil eden etkenler arasında cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, endometriosis, dış gebelik ameliyatları, cerrahi operasyonlar gibi etkenler yer alır. Bu etkenler tüplerin tıkalı olmasına neden olmaktadır.

Anne adayının yaşayacağı karın boşluğu iltihabı da fallop tüplerinin tıkanmasına neden olabilmektedir.  Bu durumdaki çiftlere tüp bebek tedavisi önerilmektedir.  

Çikolata kistleri

Çikolata kistleri

Çikolata Kistleri gebeliği engelleyen etmenler arasında yer alır. Bu hastalık özellikle doğurganlık yıllarında pek çok hastanın başına gelmektedir. Kısırlık nedeniyle gelen, adet ağrısının fazla olduğu ve cinsel birliktelik esnasında ağrısı olan kadınlarda rastlanabilmektedir.

Doktor muayenesi sonrasında kistin 4 cm den büyük olması durumunda cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir. Çikolata riski bulunan kadınlarda gebelik riski düşüktür. Buna karşın kadın hamile kalabilirse, bu kistlerin kendiliğinden gerileceği ifade edilir. Yapılacak tedavi sonrasında anne adayı hala bebek sahibi olamıyorsa tüp bebek tedavisi önerilir.  

Erkek kaynaklı sorunlar

Erkek kaynaklı sorunlar

Günümüzde yaşam koşulları, beslenme alışkanlıkları ve çevresel faktörler erkeklerde de kısırlığın artmasına neden olmaktadır.  Sperm kalitesinin, sayısının ve hareketinin yeterli olmaması halinde kısırlık sorunu ortaya çıkabilir.  

Kaliteli yumurtanın olmaması (ileri Yaş)

Kaliteli yumurtanın olmaması (ileri Yaş)

Her kadın belli bir yumurta sayısıyla dünyaya gelir. Ne yazık ki yaş faktörü ve kişinin yaşam kalitesi yumurta rezervlerini etkiler. Bu durum da hamile kalmayı olumsuz etkileyen sorunlar arasında yer alır.   Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır? Aşama Aşama Tedavi Yöntemleri