Önceki Fotolar

Hamilelikte mide bulantısından kurtulmanız için 12 öneri

Hamile kaldıktan sonra değişen hormon dengelerimiz yüzünden mide bulantıları yaşamaya başlarız. Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre kadınların yarısı hamilelik dönemlerinde mide bulantısı yaşıyor. Özellikle sabah saatlerinde kabusa dönüşen bu bulantılar gün içinde de devam edebiliyor ve 12. haftaya kadar sürüyor. Şiddetli olduğu durumlarda kusma, kilo kaybı ve dehidrasyon gibi sorunlara sebep olan hamilelik bulantılarını azaltmanın yolları bu listede…  

25 Ocak 2018, Perşembe 10:07
A A
2 Çiğ sebze ve meyveye dikkat

2 Çiğ sebze ve meyveye dikkat

Çiğ sebze ve meyveler midenizi daha geç terk edeceği için bulantınızı artırabilir. Ancak bazı anne adayları meyve yemenin midelerini rahatlattığını belirtir. Kendi durumunuzu gözlemleyip karar verebilirsiniz. Sebzeleri ise haşlanmış olarak tüketmelisiniz.

3 Limon mucizesi

3 Limon mucizesi

Bulantınız çokken bir parça limon yemek sizi rahatlatacaktır. Limonu bu şekilde tüketemiyorsanız bitki çayıyla ya da suyla alabilirsiniz.

4 Az ve sık öğünler tüketin

4 Az ve sık öğünler tüketin

Midenizin çok boş ya da çok dolu olması her iki durumda da bulantınızı çoğaltır. Bunun için öğünlerinizi atlamayın ya da tek öğünde midenizi çok doldurmayın. Kısa aralıklarla az yemek çözüm olacaktır.

5 Asit ve gaz yok

5 Asit ve gaz yok

Asitli meyvelerin sularından ve gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durun.

6 Bitki çayları için doktorunuza danışın

6 Bitki çayları için doktorunuza danışın

Bitki çayları mideyi rahatlatmakta çok yardımcı olurlar ancak bazı bitki çaylarının hamilelik döneminde tüketilmemesi gerekir. Zencefil, nane-limon, ıhlamur ve papatya çaylarını deneyebilirsiniz.

7 Sabah bulantınız için tuzlu kraker veya grissini

7 Sabah bulantınız için tuzlu kraker veya grissini

Mide bulantınıza iyi gelecek besinlerden birisi kuru ve tuzlu gıdalardır. Bu gıdaları azar azar sık aralıklarla tüketmeniz önerilir. Özellikle sabahları yanı başınızda bulunacak tuzlu krakerler ve bisküviler bulantılarınız için yardımcı olacaktır.  

8 Kokulardan uzak durun

8 Kokulardan uzak durun

Yemekleri sadece yerken değil pişirirken oluşan kokular ve görüntüler de bulantıya sebep olabilir. Size rahatsızlık verecek yemekleri pişirmemeye özen gösterin. Mutfağınızı sık sık havalandırın ve aşçılık konusunda ailenizden yardım isteyin.

9 Kahvaltıda yasak

9 Kahvaltıda yasak

Kahvaltıda poğaça, açma gibi yağlı ve mayalı yiyecekler tüketmeyin. Yağlı peynirler de bulantınızı artıracaktır, kaçınmanızda fayda var.

10 Protein alırken dikkat

10 Protein alırken dikkat

Hamilelerin bol miktarda protein alması şarttır. Ancak et, tavuk, balık gibi besinler midenizi zorlayıp bulantınıza kötü gelebilir. Böyle bir sorun yaşarsanız protein ihtiyacınızı süt, yoğurt, peynir ya da baklagiller gibi kaynaklardan giderin.

11 Elmanın faydası

11 Elmanın faydası

Elma lifli yapısı ve sindirimi rahatlatan etkisiyle mide bulantılarınızı azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kabızlık problemine de iyi gelen elma tam bir vitamin deposu olduğu için hamilelikte sıkça tüketilmelidir.

12 Su tüketimini gün içine yayın

12 Su tüketimini gün içine yayın

Hamilelik döneminde su tüketimi çok önemli. Ancak suyu bir anda, çok fazla tüketmek de bulantınızı artırır. Onun için içmeniz gereken su miktarını gün içine yayarak azar azar alın.