Hanefi Avcı cezaevinde

Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Devrimci Karargah Örgütü'ne yönelik soruşturma kapsamında "terör örgütüne yardım" suçundan tutuklanarak, Metris Cezaevi'ne gönderildi

Salı, 28 Eylül 2010 - 11:23

Hanefi Avcı cezaevinde

Devrimci Karargah Örgütü’ne yönelik soruşturma kapsamında Ankara’da gözaltına alındıktan sonra İstanbul'a getirilen Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Saat 15.13’te gri bir minibüsle soruşturmanın yürütüldüğü Beşiktaş adliyesine getirilen Hanefi Avcı, hakim ve savcılar tarafından kullanılan protokol kapsından adliye alındı.

NEDİM ŞENER'E GÖNDERDİĞİ SMS

SUSMA HAKKINI KULLANDI, AVUKAT İSTEMEDİ

Sakin olduğu gözlenen Hanefi Avcı, basın mensuplarının sorularını yanıtsız bıraktı. Savcılık sorgusunda da soruşturmayı yürüten özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Kadir Altınışık’a ifade vermediği ve susma hakkını kullandığı belirtilen Avcı, İstanbul Barosu CMK servisinden gönderilen avukatı da kabul etmedi.

Hanefi Avcı’nın ifade tutanağını başka herhangi bir belgeyi de imzalamadığı belirtildi. Hanefi Avcı için ilerleyen saatlerde adliyeye iki avukat daha geldi. Avcı, bu avukatları da kabul etmedi.

“Örgüte yardım ve yataklık yaptığı" iddia edilen Hanefi Avcı, adliyeye getirildikten yaklaşık 2,5 saat sonra tutuklanma talebi ile İstanbul nöbetçi 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player YükleCMK'DEN AVUKAT NEZARETİNDE

Saat 20.00 sıralarında çıkarıldığı mahkemede de ifade vermediği belirtilen Avcı, saat 21.OO sıralarında tutuklandı. Savcılık sorgusunda avukat istemeyen ve susma hakkını kullanan Hanefi Avcı'nın, mahkeme sorgusunda CMK'dan bir avukat nezaretinde ifade verdiği ve bir saat süren ifadesinin ardından tutuklandığı belirtildi.

METRİS CEZAEVİ'NDE

Devrimci Karargah Örgütü’ne yardım ettiği gerekçesiyle tutuklanan Hanefi Avcı, Metris Cezaevi'ne konuldu.

Adliyeden ayrılmasının ardından, saat 23.00 sıralarında Paşakapısı Cezaevine götürülen Avcı, burada kısa bir süre tutulduktan sonra, saat 23.50 sıralarında Metris Cezaevi'ne getirildi.

Avcı'nın terör örgütüne yönelik yapılan soruşturmada tutuklandığı için Metris Cezaevi'ne konulduğu belirtildi.

LOJMANI ARANDI

İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesinin Hanefi Avcı’nın ev ve iş yerinin aranması konusunda verdiği karar, sabah saatlerinde uygulandı.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, Eskişehir Adliyesinde görevli iki savcıyı Avcı’nın eski makam odası ile Polisevi Yerleşkesi’ndeki lojmanında arama yapması için görevlendirdi. Emniyet güçleri ve savcılar, Avcı’nın kaldığı lojman ile makam odasında arama yaptı.

Hanefi Avcı’nın eşi Şenay Avcı’nın da arama yapılan konutta olduğu öğrenildi.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner de arama yapılan yerlerde incelemelerde bulundu.

Yaklaşık 4 saat süren aramalarda bilgisayar, CD, elektronik eşyalar ile veri toplamaya yarayan tüm aletler kontrol edildi. Bazı eşyalara el konuldu, bazı
materyaller kopyalandı. Delil niteliğindeki materyaller İstanbul’a gönderildi.
 

YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Öte yandan Hanefi Avcı'nın gözaltına alınmadan önce yazılı bir açıklama yaptığı öğrenildi. Bazı gazetecilere gönderdiği açıklamasında Hanefi Avcı'nın, "Benim Devrimci Karargahla hiçbir alakam yok. Yasal davranmadığıma inanmadığım makamın sorularına yanıt vermem. Hiç kimseye onurumu çiğnetmem" ifadeleri dikkat çekiyor.

Hanefi Avcı: Bu bir cemaat operasyonudur (Yazılı açıklamanın tamamını okumak için tıklayınız...)

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının geçen hafta ifadeye çağırdığı Avcı, izinde olduğu gerekçesiyle savcılığa gitmemişti. Bunun üzerine savcılığın, "yakalama kararı" çıkarttığı bildirildi.

"Haliç’te Yaşayan Simonlar Dün Devlet Bugün Cemaat" adlı kitabıyla ülkenin gündemine oturan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı hakkında, "Devrimci Karargah üyesi bir isime ait telefon hattını kullandığı" iddia edilmişti.

Hanefi Avcı’nın Devrimci Karargah üyesi evli bir bayanla yasak aşk yaşadığı ve örgüte yardım ettiği de iddialar arasında.

Hanefi Avcı, hakkındaki iddialara 30 Eylül'de basın açıklamasıyla yanıt vereceğini duyurmuştu.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 

ATALAY: YARGININ TALEBİ

Konuya ilişkin bir açıklama da İçişleri Bakanı Beşir Atalay'dan geldi. Atalay, "Yargının talebi olmuştur" dedi.

HANEFİ AVCI'NIN EŞİ: "EŞİMİ SUSTURAMAYACAKLAR"

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'ne ait lojmanda kalan Hanefi Avcı'nın eşi Şenay Avcı, mahkeme kararı ile polislerin eve geldiğini ve arama yaptığını söyleyerek, “Bir şey yok evi arıyorlar. Arasınlar bir şey yok. Burası polis evidir. Ben polis eşiyim." dedi.

Eşinin Ankara'da gözaltına alınarak İstanbul'a götürüldüğünü söyleyen Şenay Avcı, “Ben dağ gibi bir adamın eşiyim.Benim eşim devletine çalışmaktan başka bir şey yapmadı. Benim eşim yüzünün akı ile duruyor. Yine kitabını yazacak kimse susturamayacak. Kimse susturamaz. Aile olarak kale gibi arkasındayız"diye konuştu.

>> 40 ÜST DÜZEY EMNİYET MÜDÜRÜ İFADE VERDİ

AYRINTILAR YARIN POSTA GAZETESİNDE...

2