Hanefi Avcı tutukluluğa itirazı geri çekti

Çarşamba, 29 Eylül 2010 - 18:32

Hanefi Avcı tutukluluğa itirazı geri çekti

Devrimci Karargah'a yardım ve yataklık suçlaması ile Silivri Cezaevi’ne konulan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın tutukluluğuna itiraz edildi. Ancak Avcı'nın isteği üzerine avukatlarının bu talebi geri çektiği öğrenildi.

Öte yandan hurriyet.com.tr'nin haberine göre, Ankara eski Emniyet Müdürü Orhan Özdemir’in avukatı Fidel Okan, Hanefi Avcı’yla Metris cezaevinde görüştü.

Avukat Okan, Avcı’nın müvekkili Özdemir’in davasında tanık olarak ifade vereceğini, bu nedenle görüştüklerini, soruşturmanın gizliliği nedeniyle bu konuda bir şey söyleyemeyeceğini belirtti. Okan, soru üzerine Hanefi Avcı’nın kendisine gayet iyi olduğunu, hakkındaki iddiaların mesnetsiz, yapılanların hukuksuz olduğunu açıkladığını anlattı.

Okan şunları söyledi: Hanefi Bey davanın hukuki mesneti olmadığı için tutuklama kararına itiraz etmeyeceğini, tahliye talebinde de bulunmayacağını söyledi. Bu yüzden avukat da istemiyor. İstanbul Barosu’ndan gönderilen avukata da ''sakın tahliye dilekçesi verme'' diye söylemiş. Zaten bugün tahliye talebim yoktur diye bir dilekçe verecekmiş. Hanefi Bey iddia sahibinin iddiasını ispatlaması gerekir, ispatlamasını bekliyorum. Süreç kitabımda belirttiğim ve beklediğim gibi devam ediyor, diyor. Hapishanede bol bol okuyacakmış, benden bir sonraki görüşmemizde getirmem için Belma Akçura’nın "Teşkilatın Adamları" isimli kitabı istedi.

"SİLİVRİ CEZAEVİNE NAKLEDİLDİ"

Hanefi Avcı tutuklandıktan sonra 3. cezaevi değişikliğini de yaptı. Avcı'nın akşam saatlerinde Silivri Cezaevine götürüldüğü bildirildi. Tutuklama kararından önce Paşakapısı Cezaevi'ne daha sonra Metris Cezaevi'ne götürülen Avcı'nın az önce de Silivri Cezaevine gönderildiği öğrenildi. Avcı, terör örgütüne yardım ve yataklık suçlamasıyla suçlandığı için terör suçluluların da konulduğu Silivri'ye gönderilmesinin kararlaştırıldığı öğrenildi. Avcı'yı Metris'e ziyarete gelenlere Silivri'ye gönderildiği söylendi.

Hanefi Avcı: "Herşey komplo"

'PASTA TARİFLERİNE BİLE EL KOYDULAR'

Devrimci Karargah Örgütü’ne yardım ettiği iddiasıyla tutuklanan Eskişehir eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın eşi Şenay Avcı, resmi konutta yapılan aramada, kendisine ait pasta, börek tariflerinin yer aldığı defterlerine de el konulduğunu söyledi.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü görevini yürüttüğü sırada kendi isteği ile merkeze alınan Hanefi Avcı’nın eşi Şenay Avcı, evinde yapılan aramanın ayrıntılarını DHA muhabirine anlattı. Mahkeme kararı ile eve gelen polislerin ilk geldiklerinde kendisine ‘oldukça sert’ davrandığını, ancak kendisinin de aynı oranda karşılık vermesi üzerine havanın normalleştiğini söyledi.

ÖZEL FOTOĞRAFLARA DA EL KOYDULAR

Evde bulunan 2 tabanca ve 1 Kalaşnikof tüfeğin ruhsatlı olduğunu ve bunun arama tutanağında da yer aldığını hatırlatan Şenay Avcı, kendisinin pasta, börek tariflerini yazdığı deftere de el konulduğunu anlattı. Şenay Avcı, “Bunu neden aldılar anlamadım. Daha da garibi, Edirne’den ayrılırken oradaki polis eşlerinin ve tanıdıklarımın benim için düzenledikleri veda kokteyline ait fotoğraflar vardı. Bu fotoğraflara da el konuldu” dedi.

Emniyet Müdürlüğü lojmanında bilgisayar bulunmadığını, ancak kulaklık takarak müzik dinlediği volkmen, buna ait müzik CD’lerinin de alındığını söyleyen Şenay Avcı, “Evde kullanılmayan içinde kart olmayan cep telefonları vardı onları da aldılar” dedi.

TV İZLEDİLER

Kendisinin 30 yıllık bir polis eşi olduğunu ve lojmanda arama yapan polislere çay ikram ettiğini ifade eden Şenay Avcı, “Kendi camiamızdan olduğu, polis olduğu için, kendi ailem gibi davranıp çay ikram ettim, sohbet ettik. Hanefi’nin televizyonda verilen konuşmaları birlikte izledik. Uçakla gelişini seyrettik” dedi.

Ankara'dan aramaya gelen polislerin evdeki eşyaları görünce şaşırdığını belirten Şenay Avcı, “Konutun eski eşyalarını duruyor ve hiç eşya değiştirmemiştik. Arama yapan polisler, evde müdür beyden çok sizin eşyanız var dediler. Ben de zaten Hanefi’nin üç çift ayakkabısı, 10 tane gömleği 5 takım elbisesi vardır diye karşılık verdim” dedi.

ÖZEL NOTLARA DA EL KONULDU

Şenay Avcı, eşinin kitap yazmasından sonra 30 yıllık bir polis eşi olarak kendisinin de hayatını anlatan bir kitap yazmaya karar verdiğini belirtti. Şenay Avcı, yazacağı kitap için çocukluğundan başlayarak kaleme almaya başladığı notlarına da el konulduğunu söyledi.

Lütfü KARAKAŞ/ESKİŞEHİR, (DHA)