Hangi pozisyonda hangi kaslar çalışıyor?

Spor yaparken hangi kaslarınızı çalıştırdığınızı biliyor musunuz? İşte pozisyona göre vücudunuzda çalışan kas bölgeleri…  

04 Aralık 2017, Pazartesi 09:43
A A

Hepimiz sağlık olmak isteriz. Bunun için de çeşitli aktiviteler yaparız. Peki size hangi harekette hangi kasınızın çalıştığını göstersek? Amerikan yaşam sitesi Brightside her bir pozisyonu çalıştırdığı kasları derlemiş. İşte ilustrasyonlu anlatımıyla egzersizlere göre çalışan kaslar... 

Bu hareket ilk bakışta zor bir hareket gibi görünebilir. Ancak bir kere yaptığınız takdirde kalça kaslarınzı gererek en verimli şekilde çalışmasını sağlıyor. (Dik bacak oturuşu)

İşte en yaygın yapılan hareketlerden biri: Kelebek pozisyonu. Bu egzersiz iç bacak içlerindeki kasları harekete geçiriyor. 

Omurilik sağlığı için birebir pozisyon... Hareketi bu şekilde yaptığınız takdirde kalça ve omurilik kaslarını mükemmel şekilde çalıştırabilirsiniz. 

Daha önce spor yapan ya da yapmayan herkes bu egzersizi bir kez olsun yapmıştır. Üçgen pozisyonu denilen bu egzersiz sayesinde simit bölgesinde yağlanmadan kurtulabilirsiniz. 

Üst bedeni özellikle de sırtta oluşan yağlanmalardan kurtulmak istiyorsanız bu egzersizi deneyebilirsiniz. İki elinizi duvara dayayın ve aşağı bakarak vücudunuzu gerin. 

Bacak arka kaslarınız için birebir...Öne bükülme

Tek bacak ile öne eğilme...

Uzun adım ileri duruşu

Bacağınızın ön kasını çalıştırır: Güvercin pozu...