Hanım Köprüsü'nde yanlış restorasyon iddiası

Tunceli'nin Pülümür ilçesinde Selçuklular Dönemi'nde yapıldığı belirtilen tarihi Hanım Köprüsü’nün geçen yıl yapılan restorasyonun aslına uygun olmadığını iddia eden Tunceli Barosu’nun suç duyurusu üzerine, bugün savcı, bilirkişiler ve avukatlarca köprüde keşif yapıldı

08 Mart 2018, Perşembe 18:50
A A

Tunceli Barosu, geçen yıl kasım ayında, Pülümür ilçesi yakınlarında Pülümür Çayı üzerinde bulunan ve büyük ölçüde tahrip olan tarihi Hanım Köprüsü'nün Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyon çalışmasının aslına uygun yapılmadığı ve tarihi eserlerin korunması yasasına aykırı olduğunu öne sürerek Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. 

Baronun şikâyeti üzerine Pülümür Cumhuriyet Savcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında, Fırat Üniversitesi'nde görevli sanat tarihi uzmanı ile serbest çalışan bir mimardan oluşan 2 kişilik uzman bilirkişi, savcı ve avukatların katılımı ile tarihi köprüde bugün keşif yapıldı. 

Bilirkişilerin keşif sırasında köprü üzerinde detaylı bir çalışma yürüttüğü ve hazırlayacakları raporu daha sonra Pülümür Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunacakları öğrenildi. Başsavcılığın da bilirkişi raporuna göre gerekli işlemleri yapacağı belirtildi.

Pülümür ilçesine 3 kilometre uzaklıkta bulunan, 2.5 metre genişliğinde, 12.6 metre uzunluğunda ve 5.5 metre yüksekliğindeki tarihi Hanım Köprüsü, bir süre önce defineciler tarafından tahrip edilmişti. 

Karayolları Genel Müdürlüğü Tarihi Köprüler Daire Başkanlığı, köprünün restore edilmesine karar vermiş ve yapılan çalışmalar sonucunda geçen yıl kasım ayında tarihi köprünün restorasyon çalışmaları tamamlanmıştı.