'Harita krizi' eksikti!

'Sınır Ötesi İşbirliği Programı Bilgilendirme Toplantısı'nda dağıtılan kitapçıkta bulunan haritada Edirne ve Kırklareli 'eyalet' oldu

19 Ekim 2009, Pazartesi 17:25
A A

Türkiye ile Bulgaristan'ın ortak yürüteceği Edirne ve Kırklareli'ni kapsayan ‘Sınır Ötesi İşbirliği Programı Bilgilendirme Toplantısı'nda dağıtılan kitapçıkta bulunan harita krize neden oldu. Bulgaristan heyetinin hazırladığı tanıtım kitapçıklarında Edirne ve Kırklareli'nin ‘eyalet' olarak yazılması Edirne Vali Yardımcısı Ali Deniz Sürmen'in tepkisine neden oldu.

'BÜYÜK BİR HATA'

Edirne Devecihan Kültür ve Kongre Merkezinde AB Sınır Ötesi İşbirliği programının tanıtımı için toplantı düzenledi. Toplantıya Edirne Valisi Mustafa Büyük, Vali Yardımcısı Ali Deniz Sürmen, Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkan Yardımcısı Mustafa Şahin ile ilçe belediye başkanları kurum kamu kurum müdürleriyle Bulgaristan Kalkınma ve Bayındırlık bakanlığından yetkililer katıldı. 

Yaklaşık 350 kişinin katıldığı toplantıda TİKA Başkan Yardımcısı Mustafa Şahin'nin proje hakkında katılımcılara bilgilendirdiği sırada tanıtım kitapçığını inceleyen Edirne Vali Yardımcısı Ali Deniz Sürmen 2'nci sayfada proje kapsamındaki Edirne ile Kırklareli illerini haritada eyalet olarak yazılmasında büyük bir hatanın olduğunu söyledi.

'MESAJ MI VERİLMEK İSTENİYOR?'

Sürmen, Türkiye'nin idari birimleri arasında ‘eyaletler'’ bulunmamasına rağmen, broşürde bu konuda yanlışlar olduğunu anlatırken şöyle dedi: “Bu tarz harita hataları Türkiye'nin doğusuyla ilgili yapılıyor, farklı haritalar çizilerek yanlış anlamalara neden olunuyor. Bulgaristan tarafından bastırılan bu broşürde de Edirne ve Kırklareli eyalet biçiminde gösterilmiş. Biz de eyalet sistemi yoktur. Bununla bize mesaj mı verilmek isteniyor, yoksa bir hata mı yapılmıştır. Dostlarımızın öyle düşünmediğini biliyoruz fakat yanlış anlamalara neden olunmaması için bir açıklama bekliyoruz.” 

'İNCELEYEMEDİK'
Sürmen'in yanlışlık hakkında açıklama beklediğini TİKA Başkan Yardımcısı Şahin, bilgilendirme için kürsüde bulunan Bulgar heyetine sordu. Şahin, heyetin açıklamasını şöyle aktardı: “Kötü bir niyet olmadığını belirtiyorlar. Vilayet ile eyalet kelimelerinin tercümesi sırasından kaynaklanan bir hata. TİKA olarak son anda broşürler elimize geçtiği için inceleme fırsatı bulamadık. Bunda bir art niyet yoktur. Bundan sonra bizde daha dikkatli olacağız.” 

Vali Büyük, toplantı çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, hatanın tercüme hatasından kaynaklandığını anlatırken “Bulgaristan'ın hazırlamış olduğu ve TİKA'nın da inceleme yapmadığı tanıtım broşüründe, Edirne ve Kırklareli illerinin, eyalet olarak yazıldığını, maddi bir hata yapıldığını gördük. Durumu Vali Yardımcımız Sürmen, toplantıda aktardı. Art niyet olmadığı anlaşıldı. Bundan sonraki çalışmalarda bu yanlışlıklar düzeltecek” dedi.

Ali Can ZERAY/ EDİRNE, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;