Harun Kolçak kimdir?

Unutulmaz eserlere imza atan ve bir süredir prostat kanseri tedavisi gören pop sanatçısı Harun Kolçak 19 Temmuz akşamında hayatını kaybetti. Ünlü şarkıcıdan geriye milyonları peşinden sürükleyen şarkılar kaldı...

19 Temmuz 2017, Çarşamba 23:42
A A

Harun Kolçak, 15 Temmuz 1955'te İstanbul'da doğdu. Türk pop şarkıcısı, besteci, söz yazarı ve bas gitarist. Sinema sanatçısı Eşref Kolçak'ın oğludur.

ERKİN KORAY'LA BAŞLAMIŞTI

ERKİN KORAY'LA BAŞLAMIŞTI

1955 yılı İstanbul doğumlu sanatçı Saint Benoit'de eğitimini sürdürdüğü sırada müzik çalışmalarına o yıllarda bas gitar çalarak başlamış, içindeki müzik tutkusu artınca sinema sanatçısı olan babası Eşref Kolçak’la konuşarak eğitimini yarım bırakmış ve profesyonel müzik çalışmalarına başlamıştır.

İlk çalışmalarına rock müziğin babası olarak tanınan Erkin Koray’la başlamıştır. 1977'de Erkin Koray'ın çıkardığı Tutkusu albümünde bas gitar çalmıştır.

Silahlıpoda Ritm 68 orkestrasına 1978 yılında bas gitarist olarak katılan Kolçak, askerlik dönüşü caz müziğe yönelmiş, Aydın Esen, Neşet Ruacan-Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan gibi ünlülerle çalışmış ve müzikal deneyimini artırmıştır.

ONNO TUNÇ'TAN TEKLİF ALDI

ONNO TUNÇ'TAN TEKLİF ALDI

O dönem Harun Kolçak, Onno Tunç'tan orkestrasına katılması için teklif almıştır.

7 yıl boyunca Onno Tunç Orkestrası`nda bas gitaristlik, vokalistlik ve solistlik yapan Kolçak, Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi ile birlikte yaptığı düetler ile Kuşadası “Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması” ve Antalya “Akdeniz Akdeniz Müzik Yarışması” adlı şarkı yarışmalarında ödüller almıştır.

1991 ONUN YILI OLDU

1991 ONUN YILI OLDU

1991’de Onno Tunç ile ortak yaptığı “Beni Affet” albümü ile büyük çıkış yakaladı. Albümlerinin çoğunda şarkıların söz ve müziği kendine ait olan Kolçak, başka sanatçılara da pek çok eser vermiştir.

'EN İYİ İKİNCİ ŞARKICI' SEÇİLDİ

'EN İYİ İKİNCİ ŞARKICI' SEÇİLDİ

1996’da Litvanya’da 13 ülkenin katıldığı “Müzikos Festivalis 96”da “En İyi İkinci Şarkıcı” seçilmiştir. Kolçak, 2012'de Yeniden Doğuyorum adlı solo albüm çıkarmıştır. Ekim 2013 itibarıyla Harun Kolçak & Rock Off isimli grup kurmuştur. 

Can Güney, Yusuf Tunceli ve Orkun Gezer`in olduğu grubun verdiği ilk performansı Okan Bayülgen`in Makina Kafa adlı programda vermişlerdir.

'ÖLÜM HAYATTA BİRÇOK ŞEYE ANLAM KATIYOR'

'ÖLÜM HAYATTA BİRÇOK ŞEYE ANLAM KATIYOR'

Harun Kolçak 2014 yılında yakalandığı prostat kanseri nedeniyle ameliyat geçirmiştir. “Ölüm hayatta birçok şeye anlam katıyor. Ölümsüz olsaydık, birbirimize değer vermezdik” sözleriyle hastalığıyla nasıl mücadele ettiğini açıkladı.

HASTALIĞI TEKRARLADI

HASTALIĞI TEKRARLADI

Kolçak, kanseri maneviyatı ile yendiğini ve bu esnada alkali diyeti yaptığını söylemiştir. 22 Haziran 2016 Çarşamba günü Harun Kolçak'ın hastalığı yeniden nüksetti.

19 Temmuz 2017'de Kolçak hastalığına yenik düşerek sevenlerini üzdü

SANATÇININ ALBÜMLERİ

SANATÇININ ALBÜMLERİ

Beni Affet (1991) - En Büyük Aşk (1993) - Yanımda Kal (1995) Teslim Oldum (1999) - Yaşasın (2000) -  Müzisyen (2006) -  Yeniden Doğuyorum (2012) - Çeyrek Asır (2016)  

Şarkıcı Harun Kolçak özellikle 1991 yılında çıkardığı 'Gir kanıma' şarkısıyla milyonların kalbini fethetmişti.