Hasret gidermek için 'faili meçhul'ü üstlendi

İzmir'deki akrabalarını daha sık görebilmek için işlemediği cinayeti üstlenen mahkumun planlarını askerlik şubesi bozdu

01 Mart 2011, Salı 12:42
A A

Başka bir suçtan hükümlü bulunduğu Adana’da, İzmir’de işlenen faili meçhul bir cinayeti, akrabalarını daha sık görebilmek için üstlenen Hasan Ülkü, cinayetin işlendiği tarihte askerlik yaptığı ortaya çıkınca beraat etti.

Ülkü'nün beyanlarıyla olay yeri tutanaklarının örtüşmedi, tanıkların beyanları ile çelişen ifadeler veriyordu. Bir de askerlik şubesinden gelen yazı ile cinayetin işlendiği tarihte asker olduğu ortaya çıkınca Ülkü'nün planları suya düştü.

Bismil Askerlik Şubesi'nden istenen yazıya cevap geldiğini belirten mahkeme başkanı, sanığın cinayetin işlendiği 20 Ekim 2001 tarihinde askerlik yaptığının belirlendiğini kaydetti.

Başka bir suçtan hükümlü bulunduğu Adana’ya ziyarete gelemeyen İzmir’deki ailesiyle daha sık görüşmek isteyen sanık Hasan Ülkü’nün, bir arkadaşının yönlendirmesiyle İzmir’deki faili meçhul bir cinayeti üstlendiği, tamamıyla hayal ürünü bir ifade verdiği kaydedildi.

Sanığın "adam öldürmek" ve "adam öldürmeye teşebbüs etmek" suçundan beraatinin istendiği mütalaada, Ülkü hakkında "işlemediği suçu üstlenmek" suçunu düzenleyen TCK’nın 270/1. maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulması talep edildi. Sanık avukatı da, mütalaaya katıldıklarını belirterek, müvekkilinin ailesini görebilmek için suçu üstlendiğini ve bir dilekçeyle mahkemeye başvurduğunu söyledi. Sanık Ülkü de suçlamaları reddederek, beraatini istedi. Mahkeme heyeti, sanığın "adam öldürmek" ve "adam öldürmeye teşebbüs etmek" suçundan beraatine ve sanık hakkında "işlemediği suçu üstlenmek"ten suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

İzmir’in Narlıdere ilçesinde 20 Ekim 2001 tarihinde meydana gelen silahlı tartışmada Gazi Dündar yaralanmış, kaldırıldığı hastanede 1,5 ay sonra hayatını yitirmişti. Olayda yaralanan Dündar’ın iki arkadaşı verdikleri ifadede kendilerine tanımadıkları iki kişinin saldırdığını söylemişler, olayın failleri yakalanamamıştı. Başka suçtan hükümlü bulunan Hasan Ülkü, 2009 yılında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği dilekçeyle suçu kendisinin işlediğini bildirmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;