Hastalıkla mücadele ve sanal eğitim

Salı, 10 Kasım 2009 - 05:00

Türkiye, son bir aydır domuz gribiyle yatıyor, domuz gribiyle kalkıyor. Salgının ilk başladığı hafta birçok veli korktuğu için çocuğunu okula gönderemedi. Devamsızların bir kısmı gerçekten enfeksiyon nedeniyle hasta yatarken, bir kısmı da hastalıktan korunmak için okula gitmedi. Ama uzun bir kış bizi bekliyor. Yetkililer, özellikle Aralık’ta daha ciddi bir salgının varlığından söz ediyorlar. Bu nedenle hasta olmadıkları sürece çocukları okula göndermemenin bir anlamı yok. Ayrıca, H1N1 virüsü sadece okullara musallat olmuş da değil. Peki, ne yapmalı?

Ebeveynler, okul yönetimlerine güvenmeli. Okul yönetimleri,öğrencileri korumak amacıyla hem hijyen, hem de beslenme açısından gerekli önlemleri alıyor. Bilfen Okulları yöneticileri de öğrencilerin dersleri evden de takip etmelerine olanak sağlamak amacıyla web üzerinden eğitim uygulaması başlattı.

Kış mevsimiyle birlikte hastalıkların ve devamsızlıkların artacağı endişesiyle internetten yapılan eğitim uygulaması öğrencilerin derslerden geri kalmaması için önemli ve örnek bir çalışma. SBS nedeniyle 6, 7 ve 8’inci sınıf dersleri web ortamına aktarıldı. Öğretmenlerin sesinden konu anlatımı ve akıllı tahta uygulamasının kullanıldığı örnek soru çözümleriyle her gün web ortamına aktarılan dersler, öğrenciler tarafından internet olan her yerden takip edilebiliyor.

Öğrencilerin okula gelemedikleri günlerde günü gününe dersleri takip edebilmelerine olanak tanıyan bu sistem aynı zamanda geçmiş konuları tekrar açısından da arşiv niteliği oluşturacak özelliğe sahip. Bazı okullar, internet üzerinde canlı yayınla ders veriyor. Ancak ders saatinde internet imkânı bulamayan öğrenci dersi kaçırıyor ya da anlamadığı yeri tekrar ettiremiyor. Bilfen Okullarının uygulamasında öğrenciler, istedikleri saatte, istedikleri kadar dersi tekrar etme olanağına sahip oluyor.

Yakında eğitimde duvarlar kalkacak. Aslında kalktı bile. Artık eğitim uzaktan veriliyor. Birçok üniversite bu uygulamaya geçti. Öğrenci evinde, işinde ya da tatilde mekân ve zamandan bağımsız olarak eğitim almaya başladı. Bugün Amerika’nın sayılı üniversiteleri ile Türkiye’de birçok üniversite uzaktan eğitim ile ön lisans ve MBA diploması veriyor. Teknoloji sınırları ortadan kaldırıyor. Okullar, yeni dünya düzeninde uzaktan eğitim veren aracı kurumlar haline gelecek gibi görünüyor.