Hava değişimleri migreni tetikliyor

Uzmanlar uyarıyor; hava, nem ve basınç değişiklikleri de migren ataklarını başlatıyor

07 Eylül 2009, Pazartesi 15:55
A A

Türk Nöroloji Derneği Baş Ağrısı Çalışma Grubu bünyesinde, 21 ilde yüz yüze görüşmelerle, İ.E Ulagay-Menarini Group’un desteği ile hayata geçirilen “Türkiye’de Başağrısı ve Migren Epidemiyoloji Çalışması” sonuçları da hava değişikliği ile migren atakları arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor.Türkiye genelinde 5 bin 323 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre; hastaların yüzde 54’ü lodostan etkileniyor.

MİGRENLİ HASTALAR HAVA DURUMUNA KARŞI DUYARLI

Anadolu Sağlık Merkezi nöroloji uzmanlarından Prof. Dr. Mustafa Ertaş, hava değişikliğiyle migren atakları arasındaki ilişki hakkında şöyle bilgi verdi: “Türkiye’de yapılan araştırma hastaların lodostan etkilendiğini gösteriyor. ABD’de yapılan başka bir çalışma sonuçlarına göre ise, migrenli hastaların yüzde 62.3’ü hava durumuna karşı duyarlı olduğunu düşünüyor. Tatil planı yapan migren hastaları, seçtikleri yerin özelliklerine bağlı olarak hava, nem ve basınç değişikliğinin atakları tetikleyebileceğini unutmamalılar.”

 LODOS BİYORİTMİ BOZUYOR

Migren ataklarının sıklıkla lodoslu havalarda arttığını vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Ertaş, “Lodos, vücudun biyoritmini bozarak yorgunluk, mutsuzluk ve ağrıya neden olabiliyor. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre; chinook adı verilen dağdan esen kuru rüzgar da migren atak sıklığını arttırıyor. Bir diğer araştırma Sahra Çölü tozunun biyoaktif demir iyonları içerdiğini gösteriyor. Bu nedenle Sahra Çölü tozunun da migren için tetikleyici bir faktör olduğu öne sürülüyor.” dedi.

'RAKAMLARLA TÜRKİYE'DE MİGRENİ' OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

RAKAMLARLA TÜRKİYE'DE MİGREN

Türk Nöroloji Derneği Baş Ağrısı Çalışma Grubu bünyesinde, 21 ilde yüz yüze görüşmelerle gerçekleştirilen “Türkiye’de Baş Ağrısı ve Migren Epidemiyoloji Çalışması” sonuçlarına göre;

- Her dört kadından birinde migren görülüyor. Her üç kadına karşılık sadece bir erkekte migrene rastlanıyor. Migrenin kadınlarda daha sık görülmesinin sebebi ise, kadınlık hormonları.

- Baş ağrısı çekenlerin yüzde 48.6’sı, migrenlilerin ise yüzde 29.4’ü doktora başvurmuyor.

- Migren hastalarının yüzde 61.5’inde aile ilişkilerinde, yüzde 54.9’unda arkadaşlık ilişkilerinde, okula gidenlerin yüzde 57.9’unda ise okul hayatında bozukluk olduğu görüldü.

- Migreni tetikleyen faktörler arasında yüzde 68.5 oranla stres ilk sırada yer alıyor. Diğer faktörler; lodos yüzde 54, açlık yüzde 54, uykusuzluk yüzde 50.

- Migren hastalarının yüzde 88.3’ü ilaç kullanıyor, bu hastalardan sadece yüzde 36.9’u doktor tavsiyesiyle ilaç kullanıyor.

- Migren hastalarının sadece yüzde 10.7’si yaşam kalitesinin migrenden etkilenmediğini söylerken, yüzde 89.3’ü hayatının etkilendiğini ve engellilik yaşadığını belirtti.

- Migreni olan ve doktora giden hastaların sadece yüzde 45’inin ilk gittikleri doktorda doğru tanı alıyor. Migren olduğu hâlde migren tanısı almayan hastaların oranı yüzde 55.

- Hastalarının sadece yüzde 10.7’si yaşam kalitesinin migrenden etkilenmediğini söylerken, yüzde 89.3’ü hayatının etkilendiğini ve engellilik yaşadığını belirtiyor.

- Hastaların yüzde 29.2’si migren nedeniyle maddî kayıplar yaşıyor.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.