Hava Harp Okulu Komutanı da tutuklandı

Balyoz soruşturmasında Hava Harp Okulu Komutanı İsmail Taş dahil 4 muvazzaf asker tutuklandı

Hava Harp Okulu Komutanı da tutuklandı

Balyoz Planı soruşturması kapsamında mahkemeye sevk edilen 7 muvazzaf askerden, Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İsmail Taş’ın da aralarında bulunduğu 4 asker tutuklandı, iki asker serbest bırakıldı. Mahkemeye sevk edilenlerden Deniz Kurmay Albay Halit Nejat Akgüner, rahatsızlık geçirdiği için adliyeye çağrılan ambulansla hastaneye kaldırılmıştı.

Eskişehir'de emekli Albay Hakan Büyük'ün evinde ele geçirildiği öne sürülen ve Balyoz darbe planı iddiaların bir bölümünü içerdiği belirtilen belgelerle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında ifadesi alınan Harp Akademileri Okulu Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı da 30 Mayıs'ta tutuklanmış ve cezaevine gönderilmişti.

İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesince sorgulanan 6 muvazzaf askerden, Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İsmail Taş’ın da aralarında bulunduğu 4 asker, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan tutuklandı.

Balyoz Planı soruşturmasını yürüten özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayar tarafından ifadelerinin alınmasının ardından, tutuklanmaları istemiyle İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesine sevk edilen 6 muvazzaf askerin sorgusu, saat 03.00 sıralarında tamamlandı.

Sorgulamanın ardından Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İsmail Taş, Deniz Hakim Albay Onur Uluocak, Deniz Kurmay Albay Rafet Oktar ve Deniz Binbaşı Ayhan Üstbaş, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan tutuklandı.

Deniz Hakim Albay Ali Cengiz Şirin ve Deniz Hakim Binbaşı Doğan Uysal’ın ise sorgulamanın ardından serbest bırakıldı. Mahkemeye sevk edilen 7 şüpheliden, daha önce safra kesesi ameliyatı olduğu öğrenilen Deniz Kurmay Albay Halit Nejat Akgüner, rahatsızlık geçirdiği için adliyeye çağrılan ambulansla hastaneye kaldırılmıştı.

Balyoz Planı soruşturması kapsamında bugüne kadar, Orgeneral Bilgin Balanlı ve Tümgeneral İsmail Taş’ın da aralarında bulunduğu, biri emekli 12 muvazzaf subay tutuklanmış oldu.

Hasan YILDIRIM/İSTANBUL,(DHA)