Hayat TEKEL için durdu

Hayat TEKEL için durdu

04 Şubat 2010, Perşembe 10:43
A A

TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK, MEMUR-SEN, TÜRKİYE KAMU-SEN ve KESK’in aldığı karar doğrultusunda, Tekel işçileriyle dayanışma amacıyla "çalışmama hakkını kullanma" eylemi başladı. Memur-Sen, kararda imzası bulunmasına rağmen son anda grevden vazgeçti.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu, 6 işçi ve memur konfederasyonunun aldığı karar doğrultusunda saat 08.00 itibariyle çalışanların, "Anayasa’nın kendilerine tanıdığını çalışmama hakkını" kullanmaya başladıklarını söyledi.

MEMUR-SEN VAZGEÇTİ

Ancak grev kararında imzası bulunan Memur-Sen ise son anda iş bırakmayacağını açıkladı. Memur-Sen Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, "İş bırakmaya gerek duymuyorum ama TEKEL işçilerine desteğimiz sürüyor" dedi. Böylece, Kumlu'nun 6 olarak açıkladığı katılımcı işçi ve memur konfederasyon sayısı 5'e düşmüş oldu.

THY ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKMADI

Eylemin en çok ulaşım, sağlık ve belediye hizmetlerinde kendini hissetirmesi beklenirken, THY Yönetimi'nden dün yapılan, 'Greve katılan personelimiz hakkında hukuki işlem yaparız' uyarı doğrultusunda THY çalışanları greve katılmayınca tüm seferler normal olarak devam ediyor.

Eylem kararına ortak olan tüm konfederasyonların en yüksek katılımı sağlama konusunda teşkilatlarını bilgilendirdiklerini ifade eden Kumlu, şöyle konuştu: "Eylemimiz diğer işçi ve memur konfederasyonlarının da desteği ve katılımıyla başlamıştır. Bu çağrıya kulak veren, Tekel işçilerinin sorununu kendi sorunuymuş gibi gören tüm işçilere, memurlara teşekkür ediyorum. Eylemimiz akşam saat 17.00’a kadar sürecektir. Bu süreçte başından beri bize destek olan, bugün de bize anlayış gösteren halkımıza teşekkür ediyorum. Unutulmaması gereken, bu eylem, taleplerimizin kabul edilmesi yönünde önemli bir uyarıdır. Umuyorum ki hükümet bu uyarıyı dikkate alacaktır."

Karar doğrultusunda eyleme katılan konfederasyonlar, illerde kararlaştırılan ortak etkinliklere katılacak. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, eylemlerinin 52. günündeki Tekel işçilerini ziyaret edecek. Kumlu, Türk-İş Genel Merkezi önünde Tekel işçilerine hitap edecek. Ayrıca eyleme katılacak DİSK, KESK ve meslek örgütlerinin üyeleri, Kızılay Ziya Gökalp Caddesinde toplanıp basın açıklaması yapacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;