Hayata 'kıl payı' tutundu

Konya'da yaşam sınırı olarak görülen 24 haftalıkken 600 gram ağırlığında hayata gözlerini açan Elif Naz bebek, yaşama tutunmayı başardı

23 Mart 2015, Pazartesi 17:30
A A

Elif Naz Akbulut bebek, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 63 gün önce dünyaya geldi. Doğduğunda solunumu olmayan, kalp atışları ise hızla yavaşlayan Elif Naz bebek, zamanında yapılan müdahaleyle kurtarıldı. Kuvözde tedavisi süren bebeğin her geçen gün sağlık durumunun iyiye gittiği bildirildi.

Hastanenin Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs, annenin yüksek tansiyona bağlı acil sezaryen ile bebeğini dünyaya getirdiğini söyledi.

Doğduğunda bebeğin solunumu olmadığı için direkt solunum cihazına bağlandığını vurgulayan Örs, Elif Naz bebeğin 10 gün boyunca cihaza bağlı kaldığını dile getirdi.

"Bebek doğduğunda 24 haftalıktı. 24 hafta, yaşama sınırında bir gebelik durumu. Bebeklerin yaşam şansını anne karnında kaldığı süre belirler" diyen Örs, şunları kaydetti:

"Elif bebek 600 gram ağırlığında dünyaya geldi. Şu an bebeğimiz bin 200 grama ulaştı. Yutma fonksiyonu gelişmediği için henüz ağızdan beslenemiyor. Burnundan mideye giden sondayla besleniyor. Oksijen desteği azaldı. Taburcu edilmesi için kilo almasını bekliyoruz. Bebeğin ısı açısından dış ortama uyum sağlaması gerekiyor. O yüzden kuvözde bakımı sürüyor. Şu anda bile normal doğması gereken zamanda olmayan Elif’in sağlık durumu her geçen gün iyiye gidiyor."

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;