Hayata resimle tutunuyorlar

Bosna Hersekli 48 yaşındaki İnga Ule ile 15 yaşındaki oğlu Muhammet Ule, yaptıkları resimleri satarak geçimlerini sağlamaya çalışıyor

25 Kasım 2009, Çarşamba 16:46
A A

Bosnalı İnga Ule, ülkesinde yaşanan savaş sırasında gittiği Almanya’da çalışırken, 16 yıl önce Türk vatandaşı Seyfettin Öz ile tanışıp evlendi. Birlikte Avustralya’ya yerleştiği Seyfettin Öz’den oğlu Muhammet’i dünyaya getiren Ule, eşinin ailesinin baskısıyla evliliğini bitirdi.

Türkiye’ye göçmen olarak gelip bir süre Kırklareli’de yaşadıktan sonra ikinci eşiyle evlenerek 2003’de Adana’da yaşamaya başlayan Ule, ancak onun da kendisi ve oğluna gösterdiği kötü muameleye dayanamayıp boşanmak zorunda kaldı.

Bu olayın ardından Türk yetkililerinin yardımıyla Bosna Hersek’teki ailesinin yanına döndüğünü belirten Ule şunları anlattı: “Ancak orada da hiç tahmin etmediğim hazin bir tablo ile karşılaştım. Akrabalarımın çoğu savaşta ölmüştü. Sağ kalanlarla da görüşemedim veya ulaşamadım. Orada kalamayacağımı anlayınca yeniden Türkiye’ye döndüm.”

Muhammet Ule de, babasını hiç görmediğini belirterek, “Babam ben doğmadan önce gitmiş. Ben bu yaşa kadar babamın sesini bile duymadım. Her şeye rağmen babamı seviyorum ve bize sahip çıkmasını istiyorum. Üvey babam beni okula göndermedi. Bu yaşa geldim ve hala okuma yazma bilmiyorum. Okuyup Vali olmak ve herkese yardım etmek istiyorum” dedi.

Gaziantepli bir ailenin yardımlarıyla yaşamlarını sürdürdüklerini belirten Ule, çizdikleri çiçek resimlerini de sokak sokak dolaşıp satmaya çalıştıklarını anlattı.

Zeki GÜNAY/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;