Hayatı devlete bağlı

Zeliha Efe'nin ömrünün sonuna kadar kullanması gereken 2 ilacının aylık maliyeti bin lira ve devlet bu ilaçların maliyetini karşılamıyor

26 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
A A

İSTANBUL'DA YAŞIYOR

Zeliha Efe, 46 yaşında, 3 çocuk annesi, SSK emeklisi Hasan Efe’yle evli. Mart 2006’da Zeliha Efe’nin ince bağırsağını besleyen ana damarı pıhtı atağıyla tıkandı. Birkaç hastane dolaştıktan sonra sorunu saptanan Zeliha Efe’nin kangren olan ince bağırsağı alındı. Ama doktorlar Zeliha Efe’ye yaşam şansı vermedi. Ölüme karşı araştırma Zeliha Efe damardan beslenirken, Hasan Efe eşinin ölmemesi için tıbbın neler yapabileceğini internette araştırmaya başladı. Böylece Türkiye’deki ilk bağırsak naklinin İzmir’deki Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2003’te yapıldığını öğrendi. O güne kadar yapılan 5 ince bağırsak naklinde de hastalar ölmüştü. Ama birkaç günlük ömrü kaldığı söylenen Zeliha Efe’nin tek umudu nakildi. Böylece İzmir’e gitti Zeliha Efe. Trafik kazasında ölen Ömer Erdoğan’dan alınan ince bağırsak Haziran 2006’da Zeliha Efe’ye nakledildi.

İLAÇSIZ YAŞAYAMAZ

Zeliha Efe 3 yıldır bu nakil sayesinde yaşıyor. Türkiye’de ince bağırsak nakliyle hayatta kalan ilk ve tek hasta olarak tıp literatürüne geçti. Zeliha Efe ömrünün sonuna kadar ‘Rapamone’ ve ‘Prograf’ adlı 2 ilacı kullanmak zorunda. Rapamone’nin fiyatı 876, Prograf’ın fiyatı 176 TL. İlaçların aylık maliyeti 1052 TL. SSK ilaçların maliyetini karşılamıyor. Zeliha Efe ilaçların parasını cebinden ödüyor. Ancak ailenin artık gücü kalmadı. Devletin yardımını bekliyorlar.

LİSTEDE YER ALMALI

Nakil ekibinden Dr. Cezmi Karaca ve Dr. Selçuk Kılınç şunları söyledi: Türkiye’de bugüne kadar toplam 10 ince bağırsak nakli yapıldı. Sadece Zeliha Efe yaşıyor. Bağırsak nakli çok az yapıldığı için devletin ilaç masrafını karşılamasıyla ilgili yönetmelikte yer almamış. Bu eksik giderilmeli. Devlet karaciğer, böbrek nakillerinde olduğu gibi ince bağırsak naklinde de bu hayati ilaçları karşılamalı.

Nesrin COŞKUN/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;