Haydar Dümen sorularınızı cevaplıyor: 15 Mart 2017

Haydar Dümen 15 Mart 2017 tarihli Posta gazetesi yazısında okurlarından gelen soruları cevapladı

15 Mart 2017, Çarşamba 16:42
A A
İLİŞKİDEN SONRA MİDEM BULANIYOR

İLİŞKİDEN SONRA MİDEM BULANIYOR

25 yaşında, 6 aylık evli kadınım. Kocam çok sevgi dolu. İlişkiye giriyoruz ama cinselliği yaşadıktan sonra midem bulanıyor. Bu geçici bir durum mu? Ne yapmalıyım? CEVAP  Sevgili okurum, kutlarım, şanslısın. Bu şansın hayat boyu sürsün. Evliliğiniz yerine yani bahçesine oturmuş, nadide bir çiçek gibi. Toprak iyi, hava güzel. Burada eşine önerilerimiz var. Acele edip üstüne gelmemeli. Amaca ulaşamadın diye sinirlenip seni tedirgin etmemeli. Bunlar yetmez, örneğin; perhizdeki birinin önüne fırında pişmiş kuzu bırakılmaz. Alışmak için yavaş yavaş olacaksın. Kendini yargılamadan, dokunarak yanında uzanarak, bazı hayaller kurarak ilk aşamalarda böyle yol alacaksın. Eşin mutlaka sana uyacak, aceleye getirmeyecek. Sevecen okşamalarla ve sabırla seni hazırlayacak. Bu yöntemle en azından ilişkilerin yarısında miden bulanmayacak. İşte tedavi süreci başladı. Uzun sürerse mutlaka uzmana danışmalı.  

CİNSELLİKTEN ZEVK ALMADIM

CİNSELLİKTEN ZEVK ALMADIM

24 yaşında kızım. Nişanlımla ilk kez ilişkiye girdim. Ne kanama oldu ne de zevk aldım. Cinsellik böyle bir şey mi? O zaman neden evleniyorum? Mutlu olacağımı sanmıştım. CEVAP  İlk ilişkiler böyledir sevgili okurum. Evlilik cinselliğin tıpkı maçlarda olduğu gibi oyun sahasıdır. Oradaki teknik, alışkanlık, özel duyguların gelişmesi, cinselliğin bu duygularla pişmesi önemlidir. Evlililiğin ilk amacı seks olsa da asıl gaye yaşamda el ele verip zorlukları yenmek ve de çocuk üretmektir. Sizde acemilik rol oynamış. Örneğin; ilişki öncesi süre yani ön sevişme kısa gelmiş olabilir. Okurum, yaradılışından dolayı orgazm güçlüğü çekiyorsun. Bu nedenle de psikoloji kendini korumaya almış. Zamanı gelince ona da bir çözüm bulunur. İlişkiden önceki mutluluğun sonraki mutluluğa bir geçiş yoludur. İyi de olur kötü de olur. Çünkü bir deneme sürecidir. Bütün bunları konuşmak için önce evlenin. Pürüzler evlilikte kendi kendine yok edilebilir. Zaman lehte çalışır, alışkanlık oluşur. Sorun sürerse çare aranır.  

NASIL KALINLAŞACAK?

NASIL KALINLAŞACAK?

19 yaşındayım. Penisim 16 santim ama ince. Kalınlaşması için herhangi bir tedavi var mı? CEVAP  Değerli okurum, çok lezzetli bir sucuk düşün, ince. Bir de kalın olanını düşün ama tadı yok. Be kardeşim, Allah vermiş 2 göz, sen 4 istiyorsun. Boy pos yerinde, kadının ne kadar zevk alıp almayacağı da senin elinde. Gerisinden sana ne.  

EŞİM MENİLERİ ÇIKARTIYOR

EŞİM MENİLERİ ÇIKARTIYOR

İlişkiye girdikten 5 dakika kadar sonra eşim menileri geri çıkartıyor. Neden böyle yapıyor? İki aydan fazladır çocuk istiyoruz ama bir türlü eşim hamile kalamıyor. Ne yapalım? CEVAP  Değerli okurum, meni içeride kalmaz. Çünkü içeride kalacak yer yoktur. Çocuğu yapan meninin kendisi değil, içindeki spermlerdir. Spermler yolunu bulur. Bir süre sonra eşin gebe kalacak, her şey yoluna girecek. Sen işine keyfine bak. Çocuk için acele etmeyin. Önünüzde uzun yıllar var.  

O ACIYAN KIZLIK ZARI MI?

O ACIYAN KIZLIK ZARI MI?

3 haftalık evliyim. Eşimle ilişkideyken canım acıyor, onu itiyorum. Kızlığım daha bozulmadı. Acaba o acıyan kızlık zarım mı? CEVAP  Sevgili okurum, korktuğun kesin. Bunun sonucu kendini sıktığın da kesin. Bu kasılmalardan dolayı da erkeğin de seni zorladığı kesin. Elimizde 3 veri var, burada önemli olan senin durumun. Bu belki bir vajinismus olayının başlangıcıdır. Yumuşak davranışlarla olayı aşamazsanız yeniden değerlendiririz. Siz 3 ay süre, bu işin üzerine sert gitmeyin, mutlaka olacakmış gibi de kendinizi zorlamayın. Ben yolun açılacağına inanıyorum. Zarın da korktuğunuz gibi bir sorun yaratmayacağını bilin.  

 CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEDİM

CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEDİM

42 yaşındayım, bekarım. Bu yaşa gelmeme rağmen hiç cinsel ilişkiye girmedim. Cinsel organımın kısa diye ilişkiye cesaret edemiyorum. Ne olur yardım eli uzatın. CEVAP  Değerli okurum, nasıl oluyor bu iş? Organlar ortaya dökülmüş. Daha fazla geç kalma. Adını koy: Evlenecek misin, ilişki mi kuracaksın? Neredeyse bu konuda en verimli yıllar geride kalmak üzere. Hadi koş biraz, bak tren kaçıyor.  

 ERKEN BOŞALMAM VAR

ERKEN BOŞALMAM VAR

34 yaşında, evli ve 2 çocuk babasıyım. Erken boşalma sorunum var. İlk seferden sonra tiksinti geliyor. Ne yapmam gerekiyor? CEVAP  Değerli okurum, hep yazdığım gibi erken boşalmanın tedavisi var. Tedavi olacaksın. Böylece sorun kalmayacak.  

YA GEBE KALIRSA?

YA GEBE KALIRSA?

20 yaşındayım ve kız arkadaşım korunmadan benimle birlikte olmak istiyor. “Hamile kalmam durumunda çocuğu aldırırım” diyor. Yalnız ben güvenmiyorum. Ne yapabilirim? CEVAP  Değerli okurum, böyle riskli işlere girme. İki türlü risk var. Çocuğu aldırmak bir yana, bir de onun manevi yanını düşün. Kız için de senin için de hayat boyu bir yara olarak içinizde kalır. Ayrıca bu kız kime aldırıyor, nasıl aldırıyor sorunu da düşünülebilir. Ya aldırmazsa? Kaçacak delik yok, sen baba olursun.  

SPERM YERİNE KAN GELDİ

SPERM YERİNE KAN GELDİ

2 gün önce kız arkadaşımla ilişkiye girdim ve cinsel organımdan sperm yerine kan geldi. Acaba ne olabilir? CEVAP  Değerli okurum, idrar yollarında taş olduğunu düşünüyorum. Bunun için önce bir idrar tahlili yaptır, bu konu şakaya gelmez. Sonucu üroloji uzmanları belirler, seni onlara havale ediyorum.  

ESKİSİ GİBİ OLSAM...

ESKİSİ GİBİ OLSAM...

25 yaşındayım. 4-5 ay anti-depresan kullandım. Bu benim cinsel isteğim çok azalttı. Ereksiyon sorunu yaşıyorum. Okuduğum yazılarda bu tip ilaçların cinselliği etkileyeceği yazıyordu. Doktorum “Sorun olmaz” dedi. Eski isteğime kavuşmak için ne yapmalıyım? CEVAP  Değerli okurum, hiçbir şey yapmana gerek yok. Eski cinselliğini bulacaksın. Çünkü bir şey kaybetmedin. Doktorunun dediği doğru. O ilaçlar alındığı sürece bu tür sonuçlar olabiliyor. Ama ilaç bedenden atıldıktan sonra hiçbir izi kalmıyor.  

BİSİKLET YÜZÜNDEN KIZLIK ZARIM BOZULDU MU?

BİSİKLET YÜZÜNDEN KIZLIK ZARIM BOZULDU MU?

Çocukluğumda boyumdan büyük bisiklete binmiştim. İnerken ortadaki düz demirine çok sert şekilde çarptım, kemiğimin sızladığını hatırlıyorum. İç çamaşırımda birkaç damla kan vardı. Kızlık zarında yırtılma olmuş olabilir mi? CEVAP  Hayır sevgili okurum, yırtılmadı ve de yırtılmaz. Çünkü zar içeride, yumuşak dokuyla korunaklıdır. Kanatıcı etki oraya gidene kadar önce dışarıdaki yumuşak dokuyu yaralar. Sorun yok, yola devam.