Hayvanları Koruma Günü nedir ve ne zaman kutlanır?

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü, birçok il ve ilçede çeşitli etkinlikler ile kutlanacak. Peki Hayvanları Koruma Günü nedir ve ne zaman kutlanır?

03 Ekim 2017, Salı 10:26
A A
Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla ilk kez İngiltere’de 1822 yılında Hayvanları Koruma Birliği kuruldu ve tüm dünyada bu amaç için kurulan derneklerin sayısı arttı.  

Türkiye’de ise bu amaçla 1908 yılında Hayvanları Koruma Derneği kuruldu. Bu dernekler hayvanlara daha da sahip çıkmak ve tüm dünyaya seslerini duyurmak amacıyla dernekler birleşerek Hollanda’nın başkenti Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturdular ve 1931 yılında toplanan bu kuruluş 4 Ekim’i Hayvanları Koruma Günü ilan etti.


SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EV SAHİPLİĞİ YAPACAK


Samsun Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Alanı "4 Ekim Hayvanları Koruma Günü" etkinliğine ev sahipliği yapacak.

"Yaşam bizlerin olduğu kadar onlarında hakkıdır. Onlar için, onların yarınları için ve umut olmak için 4 Ekim 2017'de Kedi kasabasında buluşalım" adı altında düzenlenecek etkinliğe özellikle hayvanseverlerin ilgisinin büyük olması bekleniyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada 4 Ekim günü Hayvanat Bahçesinde saat 11.00'dan sonra saat başı ücretsiz ulaşım imkânı için araçların da kaldırılacağı etkinliğe tüm Samsun halkı davet edildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve Türkiye'deki en modern barınak olarak gösterilen Sahipsiz Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Alanında 400 kedi ve köpek barınıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;