Hazine IMF'siz borç çeviremez

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Mert Yazıcıoğlu, bankalarda kredi akışı hızlandığında, Hazine'nin borç çevirmede daha da zorlanacağını söyledi

Hazine IMF'siz borç çeviremez

ŞİMDİDEN ZORLANIYOR

Yapı Kredi Hazine Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mert Yazıcıoğlu, kamu mali dengelerinin, IMF ile bir anlaşma yapılmasa bile Türkiye’nin zorlanmayacağı yönündeki söylemleri desteklemediğini söyledi.

Yazıcıoğlu, “Bu ayki Hazine ihaleleri, mevcut borç çevirme oranlarının sürdürülebilir olmadığını gösterdi” dedi. Gelecek dönemde kredi talebi arttığında, bankaların bono almak yerine kredi vermeyi tercih edeceğini belirten Yazıcıoğlu, Hazine’nin bankalardan kaynak bulmasının daha da zorlaşacağını bildirdi.

FAİZ İNDİKÇE GERİLİYORUZ

Merkez Bankası’nın her faiz indiriminin, aslında durgunluğun devam ettiğinin göstergesi olduğuna dikkat çeken Mert Yazıcıoğlu, “Ayrıca her faiz indirimi, enflasyonist ortam geri döndüğünde, faiz artırımının daha sert olacağı beklentisini artırıyor.

Bugün mutlu eden indirim, yarını gergin hale getiriyor” dedi. Yazıcıoğlu ayrıca Türkiye’nin kimse beklemezken yüzde 14 küçüldüğünü hatırlatarak, “İyiyiz diyoruz ama buna dair bir şey görmüyoruz. Konut kredileri hariç artan kredi yok, takipteki alacaklar da büyüyor” dedi.