Hazırlamadan olmaz!

Hazırlamadan olmaz!

Kadınların cinsellik konusunda tedirgin olmaları çok normal. Çünkü aile ve toplum baskısı altındalar. Ne olacağını bilemiyorlar. Bu yüzden nişanlınıza, eşinize kızmayın, darılmayın. Onu yavaş yavaş hazırlayın, sabırlı olun. Gerekirse birkaç gün bekleyin. Kadının önce kalbini sonra bedenini keşfe çıkın. Romantik olun ki yatak odanızda sorun çıkmasın.

Nişanlımın ilk gece korkusu var, ne yapacağız?

7 aydır nişanlıyım. Nişanlımın ilk gece korkusu var. Öpülmekten hoşlanmıyor. Sadece zorla elini tutabildim. Ben onunla zaten evlenmeden ilişkiye girmek istemiyorum. İkimiz de 26 yaşındayız. Onu korkularından kurtarmak istiyorum.

CEVAP: Sevgili okurum, birçok kadın, kız nişanlın gibi. Aşılacak tüm bunlar. Ne var ki zor aşılacak. Sen sabırlı olacaksın. Ama hep onun dediğine bırakmayacaksın. Bütün bunlar evlilik koşullarında olur. Belki bir süre ilk gece sorunu yaşayacaksın. Kadının vajinismus problemi çıkarsa onu biz çözeceğiz. Şimdilik yumuşak ve sabırlı bir geçiş süreci dilerim. Beklemede kalın derim.

Şapın etkisi ne zaman geçer?

Ben devlet yurdunda kalıyorum, yemeklere şap atıldığını duydum. Hiçbir kızla ilişkiye giremiyorum. Hem canım istemiyor hem de harekete geçmiyor. Küçük bir yerde cinsel ihtiyaçları karşılamak büyük bir sorun. Üstelik ben elime geçen fırsatları da değerlendiremiyorum. Ne olur bana yardım edin. Şapın etkisi ne zaman geçer? RUMUZ: ADIGÜZEL TUNCAY

CEVAP: Değerli okurum, şap map yok. Öteki erkek arkadaşların o yemekten yemiyor mu? Sor bakalım onlara durumları ne? Senin psikolojin şaplanmış. Kendi haline bırak, zorlama. O eğitim sürecinde her genç bu yollardan geçer. Sırası gelince de doğa sizin için en iyi yolu seçer.

Devamı 2. sayfada...

Kızlık zarımı diktirmek istiyorum

Sevgilimden ayrıldım. Şimdi kızlık zarımı diktirmek istiyorum. Bu işlemi ne zaman yaptırmam gerekiyor?

CEVAP: Sevgili okurum, ilk geceden 1-2 gün önce (en iyisi aynı gün) dikilirse sonuç alınır. Daha önceden diktirmenin bir yararı olmaz. Bu işlemi de yapacak kadın doğum uzmanlarıdır. Zamanı gelince bu doktoru bulman ve tabii ki ona vereceğin parayı hazırlaman gerekir.

Kız arkadaşım ilişki öncesinden kasılıyor

25 yaşında erkeğim. Kız arkadaşımla 1.5 yıllık bir beraberliğimiz var. Kız arkadaşımda son zamanlarda ilişki öncesi gerilme, titreme, kasılma, acı duyacakmış hissi ve zevk alamama durumları ortaya çıktı. İlk ilişkisini benimle yaşadı ve ilk zamanlarda böyle bir sorun yoktu. Bunun nedeni ne olmuş olabilir?

CEVAP: Değerli okurum, toplumsal baskılar ve korkular kızın bilinçaltını zorluyor. Bu korkuların mutlaka yaşanmış olması gerekmez. Zaten yüzde 90’ı duyumlarla ilgilidir. Sen doğru yoldasın. Kız arkadaşın düzelecek. Sabırlı ol. Baskı yapma. Her gün aynı konuyu konuşma. Şimdilik o kapı kapalı. Pencereden gir yani ruhunu kazan. Cinsellikten hiç söz etmeden eline dokun, sarıl, okşa. Fazla cinsel içerikli olmadan yanaklarını öp. Sana bir ısınsın. O kızı terk edersen harcamış olursun. İleride sorun çıkarsa yardımcı oluruz.

Haftada 5 kere ilişkiye giriyorum, benim değneğin sonu ne olacak?

Benim değnek hiç inmiyor. 7 günde 5 defa ilişkiye giriyorum ama değneğim hâlâ çelik çomak arıyor. Benim değneğin sonu ne olur? Bu arada köpeğiniz de çok şekermiş. RUMUZ: KUAFÖR07

CEVAP: Değerli okurum, beğendiğini ‘Balti’ye söyledim. Bal, rengi ve tadından, Ti’si de cinsinden geliyor. Sana teşekkür ediyor. 7 günde 5 oyun. Gençlik bu ama yaşın kaç yavrum? Bünyeni fazla zorlama. Çalış ama kendini yorma. Değnek nası bişi? Söğütten mi, meşeden mi? Yani kökü, genetiği ne? Neden değnek koydun adına? Sen değneğin baktın mı hiç tadına? Bilirsin insanları değnekle döverler. Ürkütücü bir benzetme. Partnerini ya da eşini sakın değnekleme. Ama senin benzetmenle sevdiğini değneklerken de onu incitme.

Devamı 3. sayfada...

Benim kuşa pompa taktırsam işe yarar mı?

55 yaşındayım. Benim kuşta istikrarsızlık başladı. Mayısta emekli oluyorum. Pompa takıldığını duydum. İkramiyemle taktırsam diyorum. Bir yakınım “Sen ölürsün, kuş ölmez” dedi. Sizce bir zararı var mı? RUMUZ: AZGIN BAHÇIVAN

CEVAP: Sevgili kardeşim bahçıvan, yaş olarak sonbahara giriyorsun. Bahçıvan olarak bu işleri iyi biliyorsun. Sonbaharda kimi kuşlar göç eder. Kimileri de kovsan gitmez. Senin kuş göçmen kuşlardan mı? Önce bunun adı konmalı. Göçmen türü ise, önüne bol, çeşitli yem koyup gidişini erteleyelim. Diyelim ki yemedi. Yuvayı terk etmeyi denedi. İşte o zaman senin düşündüğün olur. Kuş, yuvaya sağlam oturtulur. Bunun adı pompa değil, çubuktur. Kuşun kanadı kırılmış, uçamıyorsa, paran da yeterliyse oraya bir mutluluk çubuğu koydur. Yaşadığın sürece, onu doyurabilirsen doyur.

Kanama mastürbasyonla ilgili olabilir mi?

25 yaşında bir kızım. Hiç ilişkiye girmedim. 10 gün önce kanamam başladı. Kanama başlamadan iki gün önce mastürbasyon yapmıştım. Acaba onunla ilgisi var mıdır?

CEVAP: Sevgili okurum, yoktur.

Erkek arkadaşım ereksiyon olamıyor

Erkek arkadaşım 30 yaşında. 2 yıldır Mısır’da yaşıyor. Bir hafta önce geldi. Geldiğinde birlikte olduk ama sonra denememize rağmen bir türlü ereksiyon olamadı. Sizce nasıl bir sorun olabilir? Bir yıl boyunca ilişkisi olmamasından kaynaklanabilir mi?

CEVAP: Sevgili okurum, başka bir neden olduğunu sanmıyorum. Olabilen olaylar. Böyle zamanlarda bir süre bu sorunlar yaşanıyor. Erkek biraz takviye ilaç alabilir.

Prezervatifi yıkayıp yeniden kullandım

Burada yer alan yazılar, Dr. Haydar Dümen'in Posta gazetesinde geçmişte yazdığı yazıların derlemesinden oluşmaktadır. Dr. Haydar Dümen'in günlük yazılarını Posta gazetesinden takip edebilirsiniz...

3