'HDP barajı geçecek, AK Parti cezalandırılacak!'

KONDA araştırma şirketinin sahibi Tarhan Erdem, 7 Haziran'daki genel seçimlerde seçmenin AKP'ye ders vereceğini ve HDP'nin barajı aşacağını belirtti

20 Nisan 2015, Pazartesi 10:50
A A

Konda Araştırma şirketinin yönetim kurulu başkanı Tarhan Erdem Bidebunuizle.com’a konuştu. 

Tarhan Erdem, AKP’nin önemli bir düşüş yaşayacağını tahmin ettiğini söyledi.

Erdem, siyasetin bu hale gelme sebebinin nedenini, ‘üç beş kişinin iktidarını muhafaza etme endişesi‘ diye açıklayarak şöyle devam etti: “Tayyip Erdoğan, üç dönemi kuralını kaldırabilir ve başbakan olarak devam ederdi ama o ikincisini seçerek cumhurbaşkanı oldu. İşte delikanlılık psikolojisi ile üç dönem kuralını değiştirmemeye karar verdi, sonra bütün hareketleri, kararları, düşünceleri 2015 sonrası iktidarı nasıl muhafaza edeceğine yöneliktir.” 

İşte Tarhan Erdem ile yapılan söyleşinin satır başları: 

ERDOĞAN'A YAZIK!

Bütün hesaplar köşk için mi yapıldı o tarihten sonra?

Hergün sabah kalktığında ne olacak bu 2015 diye düşünüyordu artık. O kendi psikolojisini esir aldı. Bizim için hepimiz için hüsran. Kendisi için ne olduğunu bilemiyorum. Ben rahatsız oluyorum bu konudan. Çok önemli bir siyaset adamı olmak üzereyken kendi kararının neticesinde bu hale gelmiş bir insandan bahsediyoruz. Onun için kendisine yazık, kendisine karşı diye söylüyorum. Çok acı birşey.

Seçim sonucu ne olacak?

2015 seçiminde önemli bir krize gidiyor Türkiye. İktidar çoğunluğunu almış olsalar dahi az bir ekseriyetle alacaklar. 276, 290, 300 de olsa aynı şey. Düşününüz ki yüce divan oylamasında en az 45 fire vardı. Bu demekki gelecek aritmetik zor bir aritmetiktir. Onun için her türlü şeyi yapabilir diyor arkadaşlar. Ama ben aynı kanaatte değilim, sonuçta Türkiye bir kanun devletidir.

Ağustos’ta seçim oldu yüzde 52 oy aldı Erdoğan, ne değişti?

Bana göre sayın Erdoğan yüzde 52 oy aldığı zamanki kamuoyu değerlendirmesinin dışına çıkmıştır: Yani kendisi değil değerlendirmeyi yapanlar bir hüküm vermişlerdir. Bu hüküm kendisini ve arkadaşlarının iktidardan düşürmek değil, iktidarlarına çok önemli bir ders vermektir. Bana göre, bunu siz dersiniz ki 300 idare eder, ben derim ki 310 idare eder, arkadaşınız derki 280 idare eder ama seçim akşamı hepimiz göreceğiz ki toplum Ak Parti'ye önemli bir uyarda bulunacak, bu görülecek.

AKP CEZALANDIRILACAK

Bu düşüş ne zaman başladı?

Bana göre geçtiğimiz kasım ayında bu karar verilmişti. O karar nedir; HDP. Halk ne yapacak, bu kararı bir partiye oy vererek gösterecek, mesaj taşıyıcı oy verilen bir parti olacak. O parti hangi parti olacak? Halk şunu gördü, CHP veya MHP’nin oyunu yüzde iki üç arttırarak bu dersi veremez, ama HDP’yi barajı geçirirse 50 milletvekili farkeder ve barajı geçirmek için de dört puan kafidir. Bunu halk gördü ve Kasım Aralık ayında bu karar verildi, karar verilmiştir, karar temyiz edilmiştir ve her birinin bir safhası vardır.

HDP’nin barajı geçmesi kendi başarısı olmayacak mı?

HDP bence barajı geçecek ama burada hdp seçilmeyecek, Ak parti cezalandırılacak. Çünkü bunun başka yolu yok. Diyelim ki size verecek olsaydı oyu, siz o mesajı tam olarak taşıyabilecek miydiniz , taşıyamazdınız. Bu mesajı vermenin en kolay yolu. Halkın öyle bir kararı olabilirdi ki bir iki müessese yıkılabilirdi, o olmayacak. Derli toplu bir karar verecek ve Türkiye rahatlayacak göreceğiz.

HDP riske girmiyor mu?

2011 seçimlerine HDP seçime parti olarak girmeliydi, bana göre barajı da geçecekti. Ayrıca bugün olduğu gibi o gün de HDP’ye oy verecektim.

Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz: http://www.bidebunuizle.com/tarhan-erdem-bidebunuizle-coma-konustu-15188.html#sthash.9T5Xcwh5.dpuf


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;